Ентузијазам

Од Википедија — слободната енциклопедија
Методистичките проповедници се познати по нивниот ентузијазам во објавување на доктрините за новото раѓање и целото осветување пред јавноста, на настани како што се возбудувања на шатори и состаноци во логори, за кои тие веруваат дека е причината што Бог ги воскресна во постоење[1]

Ентузијазам — интензивно уживање, интерес или одобрување. Зборот првично се користел за личност што ја поседувал Бог, или на некој што покажал голема побожност.

Историска употреба[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Gibson, James. „Wesleyan Heritage Series: Entire Sanctification“ (англиски). South Georgia Confessing Association. Архивирано од изворникот на 29 May 2018. Посетено на 30 May 2018.