Ентони Манта

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ентони Манта (роден на 16 септември 1994 година) е канадски професионален напаѓач за хокеј на мраз кој моментално игра за Вашингтон Капиталс на Националната хокеарска лига (НХЛ). Манта бил драфтуван на 20-тото место во генералниот пласман од Детроит Ред Вингс во драфтот за влез во НХЛ во 2013 година .

Играчка кариера[уреди | уреди извор]

Јуниор[уреди | уреди извор]

Како млад, Манта играл на меѓународниот хокеј турнир во Квебек Пи-Ви во 2007 година со малолетниот тим за хокеј на мраз Collège-Français Rive-Sud.[1] Тој бил избран на 76-тото место во драфтот за влез во QMJHL во 2010 година од страна на Val-d'Or Foreurs .

За време на сезоната 2010-11, Манта го направил своето деби во QMJHL во декември, настапувајќи во два натпревари со Вал-Д'Ор, поминувајќи го поголемиот дел од сезоната со колеџот Чарлс-Лемојн Ривераинс во малата ААА лига на Квебек.

За време на сезоната 2011-12, Манта играл на 63 натпревари за Вал-Д'Ор во неговата прва цела година во QMJHL. Манта завршил со 22 гола и 29 асистенции.

За време на сезоната 2012-13, Манта бил вториот водечки стрелец на Вал-Д'Ор, зад потенцијалниот играч на Питсбург Пингвинс Антон Злобин, во неговата втора сезона со клубот. Тој го предводел QMJHL со 50 гола и имал 39 асистенции во 67 натпревари и имал плус 21 поени. Манта бил награден за неговата извонредна игра со тоа што бил поканет да учествува во 2013 CHL Top Prospects Game,[2] и бил именуван во вториот All-Star тим на QMJHL.[3]

Во текот на сезоната 2013–14, Манта играл на 57 натпревари за Вал-Д'Ор и ја предводел QMJHL во постигнувањата, завршувајќи со 57 гола и 63 асистенции. На Манта му била доделена првата ѕвезда на месецот за септември, каде што забележал 14 поени во пет натпревари, вклучувајќи четири гола и асистенција во натпреварот против Квебек Ремпартс на 28 септември.[4] На Манта му била доделена првата ѕвезда на месецот за октомври, каде забележал 25 поени на 10 натпревари. Манта забележал натпревари со пет поени на 11 и 12 октомври против Шербрук Феникс и Драмондвил Волтиџурс . Вкупно, Манта забележал седум натпревари од два или повеќе поени.[5] Манта бил награден за неговата извонредна игра со тоа што го добил трофејот Жан Беливо како најдобар стрелец во QMJHL, Меморијалниот трофеј Мишел Бриер како најкорисен играч во QMJHL,[6] и CHL играч на годината .[7]

За време на плеј-офот, Манта бил водечки стрелец за Вал-Д'Ор, забележувајќи 24 гола и 14 асистенции на 24 натпревари. Манта бил награден за играч на неделата во CHL за плејофот кој завршил на 13 мај, откако забележал 11 поени во последните пет натпревари од финалето на QMJHL.[8] Манта го постигнал победничкиот гол на 52 секунди до крајот на третиот период од седмиот натпревар за да го победи Баи-Комо Дракар и да го освои Претседателскиот куп .[9]

Професионалец[уреди | уреди извор]

Манта со Гранд Рапидс Грифинс во 2015 година

Детроит Ред Вингс[уреди | уреди извор]

На 12 октомври 2013 година, Детроит Ред Вингс потпишал со Манта тригодишен договор на почетно ниво.[10]

Манта ја започнал сезоната 2014-15 на резервната листа на повредени, откако ја скршил десната тибија на 15 септември, за време на натпревар на турнирот Траверс Сити Проспект. Било најавено дека ќе биде надвор од терените шест до осум недели.[11] Тој го направил своето професионално деби за Гранд Рапидс Грифинс на 14 ноември 2014 година, во натпреварот против Тексас Старс . Тој станал вториот највисок драфт пик од Детроит кој играл за Грифинс, зад само Јакуб Киндл (19-ти во 2005 година ).[12] Во неговиот втор натпревар во АХЛ, исто така против Тексас Старс тој го постигнал својот прв професионален гол против Јуси Ринас .[13]

На 17 февруари 2016 година, Манта го забележал својот прв хет-трик во кариерата во натпревар против Милвоки Адмиралс .[14]

На 14 март 2016 година, Манта бил отповикан од Детроит Ред Вингс . Пред да биде отповикан, тој бил на третото место на Грифинс со 21 гол и 24 асистенции во 56 натпревари.[15] Тој го направил своето деби во НХЛ следниот ден во натпреварот против Филаделфија Флаерс .[16] На 24 март, тој го постигнал првиот гол во кариерата НХЛ против Бен Скривенс од Монтреал Канадиенс .[17] На 10 април, тој бил вратен кај Грифините. Манта одигра 10 натпревари за Ред Вингс, забележувајќи два гола, една асистенција и 18 шута кон голот, додека во просек бележел време од 11:42 играјќи на мраз.[18]

На 11 ноември 2016 година, Манта бил отповикан од Ред Вингс. Пред да биде отповикан, тој бил изедначен во водството во АХЛ по голови со осум гола на 10 натпревари. Тој, исто така, ги предводел Грифините во поени (10), голови со моќ(4) и удари (34).[19]

На 5 октомври 2017 година, Манта го постигнал првиот гол во Литл Цезар Арена, со асистенција на капитенот Хенрик Зетерберг .[20] На 31 март 2019 година, Манта го забележал својот прв хет-трик во кариерата во НХЛ во натпревар против Бостон Бруинс .[21]

На 6 октомври 2019 година, Манта постигнал четири гола на домашен терен на Детроит 2019-2020 против Далас Старс, вклучително и природен хет-трик . Тој станал вториот играч во историјата на франшизата кој постигнал четири или повеќе гола на домашен терен, и прв по Џон Сорел во 1933 година . Тој, исто така, стана 23-тиот различен играч во историјата на франшизата со натпревар од четири гола, и прв по Јохан Францен во 2011 година . Манта бил прогласен за втора ѕвезда на неделата во НХЛ на 8 октомври 2019 година.[22]

На 3 ноември 2020 година, Ред Вингс потпишале четиригодишен договор со Манта вреден 22,8 милиони долари.[23]

Вашингтон Капиталс[уреди | уреди извор]

На 12 април 2021 година, Манта бил разменет во Вашингтон Капиталс во замена за Јакуб Врана, Ричард Паник, пик од првиот круг во 2021 година и вториот круг во 2022 година .[24]

На 18 април 2021 година, Манта станал првиот Вашингтон Капитал во историјата кој постигнал гол на секој од неговите први четири натпревари со клубот.[25][26]

На 13 декември 2022 година, Манта асистирал за 800-от гол во кариерата на Алекс Овечкин . Овечкин е третиот играч во историјата на НХЛ кој постигнал 800 голови во кариерата.[27]

Интернационална игра[уреди | уреди извор]

Ентони Манта
Медали
Хокеј на мраз
Натпреварувач за  Канада
World Championships
Сребрен медал – второ место Словачка 2019
Светско првенство U18
Бронзен медал – трето место 2012 Република Чешка

Во 2012 година, Манта ја претставувал репрезентацијата на Канада на Светското првенство U18 на IIHF, каде што освоил бронзен медал. Манта забележал еден гол на седум натпревари.[28]

Во 2014 година, Манта ја претставувал екипата на Канада на Светското јуниорско првенство во хокеј на мраз IIHF . Манта бил водечки стрелец за Канада, запишал пет гола и шест асистенции на седум натпревари, и бил именуван за 2014 WJC All-Star тимот.[29]

На 29 април 2019 година, Манта бил именувана во списокот на тимот на Канада за Светското првенство IIHF 2019 година што се одржало во Словачка .[30] Тој и помогнал на Канада да напредува во плејоф рундите пред да го загуби финалето од Финска за да заврши со Сребрениот медал на 26 мај 2019 година.[31] Манта го завршил турнирот, изедначена на првото место во постигнување заедно со Марк Стоун, со 14 поени во 9 натпревари и бил избран како топ 3 играч за Канада.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Дедото на Манта е четирикратниот победник на Купот на Стенли, Андре Проновост .[32][33]

Постарата сестра на Ентони, Елизабет Манта, станала една од првите 10 женски функционери во историјата на Американската хокеарска лига во октомври 2021 година, кога судел на Лавал ракета против на Американците на Рочестер во Лавал, Квебек.[34]

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Редовна сезона и плеј-оф[уреди | уреди извор]

    Регуларна сезона   Плеј-офф
Сезона Tим Лига GP G A Pts PIM GP G A Pts PIM
2010–11 Val-d'Or Foreurs QMJHL 2 0 0 0 0
2011–12 Val-d'Or Foreurs QMJHL 63 22 29 51 39 4 2 2 4 6
2012–13 Val-d'Or Foreurs QMJHL 67 50 39 89 71 9 5 7 12 13
2013–14 Val-d'Or Foreurs QMJHL 57 57 63 120 75 24 24 14 38 52
2014–15 Grand Rapids Griffins AHL 62 15 18 33 64 16 2 2 4 16
2015–16 Grand Rapids Griffins AHL 60 21 24 45 32 9 4 7 11 8
2015–16 Detroit Red Wings NHL 10 2 1 3 2
2016–17 Grand Rapids Griffins AHL 10 8 2 10 6
2016–17 Detroit Red Wings NHL 60 17 19 36 53
2017–18 Detroit Red Wings NHL 80 24 24 48 52
2018–19 Detroit Red Wings NHL 67 25 23 48 30
2019–20 Detroit Red Wings NHL 43 16 22 38 34
2020–21 Detroit Red Wings NHL 42 11 10 21 17
2020–21 Washington Capitals NHL 14 4 4 8 8 5 0 2 2 6
2021–22 Washington Capitals NHL 37 9 14 23 14 6 0 4 4 13
NHL вкупно 353 108 117 225 210 11 0 6 6 19

Меѓународен[уреди | уреди извор]

година Тим Настан Резултат GP Г А Pоени PIM
2012 година Канада U18 </img> 7 1 0 1 0
2014 година Канада WJC 4-ти 7 5 6 11 0
2019 година Канада ВЦ </img> 9 7 7 14 16
Јуниорски вкупно 14 6 6 12 0
Сениори вкупно 9 7 7 14 16

Награди и достигнувања[уреди | уреди извор]

Награди година
CHL
CHL Игра со врвни изгледи 2013 година [35]
CHL играч на годината 2013–14 [7]
QMJHL
Втор ол-стар тим на QMJHL 2012–13 [3]
QMJHL Првиот All-Star тим 2013–14 [36]
Трофеј Жан Беливо 2013–14
Меморијален трофеј на Мишел Бриер 2013–14
Меѓународен
WJC All-Star тим 2014 година [29]

Рекорди[уреди | уреди извор]

Val-d'Or Foreurs[уреди | уреди извор]

Манта поседува или дели голем број поединечни јуниорски рекорди:[37]

 • Три најбрзи гола во еден период на еден играч (2:56).
 • Најмногу голови на дебитант на еден натпревар, на гости (3).
 • Најмногу поени на дебитант во еден натпревар, на гости (4).
 • Најмногу голови на играч во еден период (3).
 • Најмногу кратки голови на играч на еден натпревар (2).
 • Најмногу кратки голови на играч во една сезона (5).
 • Најмногу последователни натпревари со најмалку еден бод во една сезона (23).
 • Најмногу натпревари во плеј-офот од играч во една пост-сезона (24).
 • Најмногу голови во плејофот од дебитант во еден натпревар (2).
 • Најмногу голови во плејофот на еден играч во еден натпревар (3).
 • Најмногу скратени голови на играч во една после-сезона (2).
 • Најмногу асистенции во плејофот во кариерата од играч, на гости (15).

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Pee-Wee players who have reached NHL or WHA“ (PDF). Quebec International Pee-Wee Hockey Tournament. 2018. Архивирано од изворникот (PDF) на 2019-03-06. Посетено на 2019-01-05.
 2. Forbes, Kevin (January 16, 2013). „2013 CHL Top Prospects Game: Mantha climbing ranks with his sniper's touch“. Hockey's Future. Посетено на January 16, 2013.
 3. 3,0 3,1 „The Golden Puck Awards: an unforgettable evening!“. QMJHL. April 3, 2013. Посетено на April 3, 2013.
 4. Sotiropoulos, Photi (October 2, 2013). „Mantha, Auger and Clapperton named the TELUS three stars of the month of September“. QMJHL. Архивирано од изворникот на October 8, 2013. Посетено на October 2, 2013.
 5. Sotiropoulos, Photi (November 1, 2013). „Mantha, Poirier and Marcoux named TELUS three stars of the month“. QMJHL. Архивирано од изворникот на November 9, 2013. Посетено на November 1, 2013.
 6. „Val-d'Or forward Mantha named QMJHL MVP“. Sportsnet. April 2, 2014. Посетено на April 2, 2014.
 7. 7,0 7,1 Roose, Bill (May 24, 2014). „Mantha is named CHL player of the year“. НХЛ. Посетено на May 24, 2014.
 8. „Foreurs' Anthony Mantha named CHL Player of the Week“. CHL. May 14, 2014. Посетено на May 14, 2014.
 9. Éthier, Vincent (May 13, 2014). „The Val-d'Or Foreurs are crowned QMJHL Champions“. QMJHL. Архивирано од изворникот на May 14, 2014. Посетено на May 13, 2014.
 10. Kujawa, Kyle (October 12, 2013). „Wings sign Mantha to entry-level contract“. НХЛ. Посетено на October 12, 2013.
 11. „Red Wings prospect Mantha out with broken leg“. НХЛ. September 18, 2014. Посетено на September 18, 2014.
 12. „Mantha Arrives“. Grand Rapids Griffins. November 12, 2014. Архивирано од изворникот на November 28, 2014. Посетено на November 12, 2014.
 13. „For An Encore“. Grand Rapids Griffins. November 15, 2014. Архивирано од изворникот на November 29, 2014. Посетено на November 15, 2014.
 14. „Mantha Among Boys“. Grand Rapids Griffins. November 15, 2014. Архивирано од изворникот на March 15, 2016. Посетено на November 15, 2014.
 15. Kujawa, Kyle (March 14, 2016). „Mantha called up from Grand Rapids“. Detroit Red Wings. Посетено на March 14, 2016.
 16. Roose, Bill (March 15, 2016). „Red Wings to unveil Mantha in Philly“. Detroit Red Wings. Посетено на March 15, 2016.
 17. Savage, Brendan (March 24, 2016). „Watch Red Wings rookie Anthony Mantha score first NHL goal“. MLive. Посетено на March 24, 2016.
 18. Kujawa, Kyle (April 10, 2016). „Red Wings return Mantha to Griffins“. Detroit Red Wings. Посетено на April 10, 2016.
 19. DiFilippo, Alex (November 11, 2016). „Red Wings recall Anthony Mantha“. Detroit Red Wings. Посетено на November 11, 2016.
 20. „Trending: Red Wings tame Wild in front of raucous home crowd“. Detroit Red Wings. October 5, 2017.
 21. Khan, Ansar (March 31, 2019). „Anthony Mantha's hat trick leads Red Wings to fifth win in row“. MLive.com. Посетено на March 31, 2019.
 22. „Zibanejad leads 3 Stars of the Week“. National Hockey League. October 8, 2019. Посетено на October 8, 2019.
 23. Kujawa, Kyle (November 3, 2020). „Red Wings sign Anthony Mantha to four-year deal“. NHL.com. Посетено на November 3, 2020.
 24. Kujawa, Kyle (April 12, 2021). „Red Wings acquire Vrana, Panik, 1st and 2nd Rounders from Caps for Mantha“. NHL.com. Посетено на April 12, 2021.
 25. Brown, Harrison (2021-04-18). „Anthony Mantha Becomes First Player To Score A Goal In Each Of His First Four Games With Capitals“. NoVa Caps (англиски). Посетено на 2021-05-03.
 26. „Anthony Mantha on his record-setting four-game goal streak with the Capitals: 'Feels good. Won't lie about it.'. RMNB (англиски). 2021-04-22. Посетено на 2021-05-03.
 27. Oland, Ian (2022-12-13). „Alex Ovechkin scores hat trick on BlackHawks to hit 800 career goals“. RMNB (англиски). Посетено на 2022-12-14.
 28. „23 CHL players win bronze with Canada at 2012 WU18“. CHL. April 22, 2012. Посетено на April 22, 2012.
 29. 29,0 29,1 „Canada's National Junior Team finishes fourth at 2014 IIHF World Junior Championship“. Hockey Canada. January 5, 2014. Посетено на January 5, 2014.
 30. „Hockey Canada names 22 players to 2019 IIHF World Championship roster“. Hockey Canada. April 29, 2019. Посетено на April 29, 2019.
 31. „Finland defeats Canada for Gold Medal at World Championship“. The Sports Network. May 26, 2019. Посетено на May 26, 2019.
 32. Cleveland, Amy (March 24, 2016). „Anthony Mantha's 1st NHL goal brings tears to grandfather's eyes“. CBC Sports. Посетено на March 29, 2016.
 33. Sager, Neate (February 5, 2013). „NHL draft tracker: Anthony Mantha, Val-d'Or Foreurs“. Yah! Sports. Посетено на February 5, 2013.
 34. Kaplan, Emily. „Ten women on American Hockey League officiating roster this season“.
 35. Morreale, Mike (January 15, 2013). „Top draft-eligible talent set for Prospects Game“. НХЛ. Посетено на January 15, 2013.
 36. „The Golden Puck Awards: an unforgettable evening!“. QMJHL. April 2, 2014. Архивирано од изворникот на April 7, 2014. Посетено на April 2, 2014.
 37. „Records“. QMJHL. July 8, 2014. Архивирано од изворникот на April 27, 2014. Посетено на July 8, 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 • Biographical information and career statistics from NHL.com, or Eliteprospects.com, or Hockey-Reference.com, or The Internet Hockey Database
Награди и достигнувања
Претходник
Рајли Шехан
Прибирање на првиот круг на драфтот на Детроит Ред Вингс
2013 година
Наследник
Дилан Ларкин
Претходник
Џонатан Друин
CHL играч на годината
2014
Наследник
Конор Мек Дејвид