Енсдорф (Баварија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Енсдорф
Црква во Енсдорф
Црква во Енсдорф
Црква во Енсдорф
Грб на Енсдорф
Енсдорф во рамките на Германија
Енсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Баварија
Адм. подрач. Горен Пфалц
Округ Амберг-Зулцбах
Градоначалник Маркус Долакер (ХСС)
Основни податоци
Површина 41,45 км2
Надм. височина 469 м
Население 2.103 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AS
Пошт. бр. 92266
Повик. бр. 09624
Портал www.ensdorf.de
Местоположба на Енсдорф во рамките на округот Амберг-Зулцбах
Карта
Карта
Координати 49°21′0″N 11°56′0″E / 49.35000° СГШ; 11.93333° ИГД / 49.35000; 11.93333Координати: 49°21′0″N 11°56′0″E / 49.35000° СГШ; 11.93333° ИГД / 49.35000; 11.93333
Црквата „Св. Јаков“ во Енсдорф

Енсдорф (германски: Ensdorf) — општина во округот Амберг-Зулцбах, во сојузната покраина Баварија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Преглед на состојбата на населението“. Баварска служба за статистика и обработка на податоци. јуни 2021. (германски)