Прејди на содржината

Енрико Лета

Од Википедија — слободната енциклопедија
Енрико Лета
Лични податоци
Роден(а) 20 август 1966(1966-08-20)(57 г.)
Пиза, Тоскана, Италија
Сопружник Џана Фрегонара
Деца 3
Установа Универзитетот во Пиза
Школата за напредни студии Санта Ана
Професија
 • Политичар
 • професор
Потпис Податотека:Енрицо Лета потпис.свг

Енрико Лета (роден на 20 август 1966 година) е италијански политичар кој бил премиер на Италија од април 2013 до февруари 2014 година, предводејќи ја големата коалиција на централно-левичарски и централно-десни партии.[1] Тој бил лидер на Демократската партија (ПД) од март 2021 до март 2023 година.[2]

Откако работел како академик, Лета влегол во политиката во 1998 година, кога бил назначен во Кабинетот како министер за политики на заедницата, улога што ја имал до 1999 година кога бил промовиран во министер за индустрија, трговија и занаетчиство. Во 2001 година, тој го напуштил Кабинетот по неговиот избор во Домот на пратеници. Од 2006 до 2008 година бил назначен за секретар на Советот на министри.[3] Во 2007 година, Лета бил еден од високите основачки членови на Демократската партија, а во 2009 година бил избран за нејзин заменик секретар.[4]

Откако општите избори во Италија во 2013 година дале неубедлив резултат, а по преговорите меѓу партиските лидери, претседателот Џорџо Наполитано му дал задача да формира влада на национално единство ( Кабинетот Лета ), составена од ПД на Лета, централно-десничарот Народот на слободата ( PdL), и центристичкиот Граѓанските избори, со цел да се ублажат економските и социјалните кризи што ја зафатија Италија како резултат на Големата рецесија . По договор меѓу партиите, Лета поднесе оставка како заменик секретар на ПД и беше назначен за премиер на Италија на 28 април 2013 година.[5][6] Неговата влада се обидела да промовира економско закрепнување со обезбедување договор за финансирање од Европската унија за ублажување на невработеноста кај младите и ги укинал партиските субвенции, нешто што се сметало за пресуден момент за италијанската политика, која со години зависела од јавните средства.[7][8][9] Лета, исто така, се соочил со раните фази на европската мигрантска криза во 2015 година, вклучувајќи го и мигрантскиот брод во Лампедуза во 2013 година, најсмртоносниот бродолом во поновата историја на Средоземното Море; како одговор, Лета ја спровел операцијата Нашето море за патролирање на поморските граници и спасување мигранти.[10]

Во ноември 2013 година, лидерот на PdL Силвио Берлускони се обидел да ја повлече поддршката на неговата партија од владата со цел да се изврши промена на премиерот; Како одговор, сите министри од десниот центар во кабинетот избрале да ја напуштат ПдЛ и формираа нова партија, велејќи дека сакаат да продолжат да ја поддржуваат Лета. И покрај тоа што ја обезбедил својата позиција, изборот во декември 2013 година на Матео Ренци за секретар на ПД донело значителни лидерски тензии во рамките на ПД пред јавноста. По неколку недели негирање дека ќе бара промена, Ренци јавно го предизвикал Лета за премиерската позиција на 13 февруари 2014 година. Лета брзо ја изгубил поддршката од своите колеги и поднел оставка како премиер на 22 февруари.[11]

По неговата оставка, Лета првично се повлекол од политиката, оставајќи ја Италија да го прифати назначувањето за декан на Факултетот за меѓународни односи на Sciences Po во Париз.[12] Во март 2021 година, секретарот на ПД Никола Зингарети поднел оставка по зголемените тензии во партијата.[13] Многу истакнати членови на партијата побарале од Лета да стане нов лидер; по неколку дена, Лета објавил дека ќе се врати во Италија за да ја прифати кандидатурата и бил избран за нов секретар од националното собрание на 14 март 2021 година.[14][15] На 4 октомври 2021 година, Лета бил избран во Домот на пратеници за областа Сиена.[16]

Ран живот и образование[уреди | уреди извор]

Лета е родена во Пиза, Тоскана, од Џорџо Лета, професор по математика роден во Абруцо, кој предавал теорија на веројатност на Универзитетот во Пиза, член на Линчеанската академија и Националната академија на науките, и Ана Банчи, родена во Сасари. и израснат во Порто Торес од тосканско и сардинско потекло.[17][18] Роден во многубројно семејство, чичковците од страната на неговиот татко го вклучуваат политичарот од десниот центар Џани Лета, близок советник на Силвио Берлускони и археологот Чезаре Лета, додека една од неговите тетки од таткото, Марија Тереза Лета, бил потпретседател на Италијански Црвен крст ;[17] пра-вујко по мајка е поетот и драматург Џан Паоло Бацони.[18]

Откако поминал дел од своето детство во Стразбур,[19] Лета го завршил своето школување во Италија воКласично средно училиште Галилео Галилеј во Пиза.[20] Тој има диплома по политички науки, која ја добил на Универзитетот во Пиза и последователно се здобил со докторат на Факултетот за напредни студии Сант'Ана, Факултет за дипломирање со универзитетски статус.[21] [n 1]

Од 2001 до 2003 година, Лета бил професор на Универзитетот Карло Катанео во близина на Варезе, а потоа предавал на училиштето Санта Ана во Пиза во 2003 година и на ХЕК Париз во 2004 година.[22]

Политичка кариера[уреди | уреди извор]

Лета во 2001 година

Лета кој е католик,[23] ја започнал својата политичка кариера во Христијанската демократија (ДК),[24] доминантната центристичка и римокатоличка партија, која владеела со Италија речиси педесет години. Од 1991 до 1995 година, Лета бил претседател на Младината на Европската народна партија,[21] официјалното младинско крило на Европската народна партија, политичка партија на европско ниво основана од христијанско-демократските партии на национално ниво, вклучувајќи ја италијанската ДК; тој го искористил своето претседателство за да помогне во зајакнувањето на долгорочните врски меѓу различните центристички партии во Европа и оттогаш останал поддржувач на Европската унија и европската интеграција.[25][26]

За време на Кабинетот на Чампи предводен од Карло Азељо Чампи во 1993 и 1994 година, Лета работел како началник на кабинетот на министерот за надворешни работи, Бениамино Андреата; Андреата, левоориентираниот економист на Демохристијаните, со кој Лета веќе соработувал во аналитичкиот центар познат како Agenzia di Ricerche e Legislazione (AREL), одиграло многу влијателна улога во политичката кариера на Лета.[21][25]

По распадот на ДК во 1994 година, Лета се приклучил на нејзиниот непосреден наследник, Италијанската народна партија (ППИ); откако служеше како генерален секретар на Евро Комитетот во рамките на Министерството за финансии од 1996 до 1997 година, тој стана заменик-секретар на партијата во 1997 и 1998 година, кога таа беше целосно во сојуз со левиот центар.[27] Во 1998 година, по падот на првата влада на Романо Проди, Лета бил назначен за министер за политики на заедницата во кабинетот на Масимо Д'Алема на 32-годишна возраст, станувајќи најмладиот министер во кабинетот во повоена Италија.[24]

Во 1999 година, Лета станал министер за индустрија, трговија и занаетчиство во втората влада на Д'Алема; позиција што ја извршувал до 2001 година, служејќи и во кабинетот на Џулијано Амато.[28] За време на владата на Амато тој ја имал и улогата на министер за надворешна трговија.[29]

На општите избори во Италија во 2001 година, Лета бил избран во Домот на пратеници како член на Демократијата е слобода - Дејзи, новоформирана центристичка формација на која и се приклучила Италијанската народна партија.[27][30] Во следната година, тој бил назначен за национален одговорен за економските политики на Дејзи.[31]

Во 2004 година, Лета бил избран за член на Европскиот парламент, со речиси 179.000 гласови, во рамките на листата на Маслиново дрво,[32] приклучувајќи се на групата Алијанса на либерали и демократи за Европа (АЛДЕ). Како европратеник станал член на Комисијата за економски и монетарни прашања.[33] Лета служел и во комитетот за односи со земјите од Магреб и со Арапската унија на Магреб.[34]

Во 2006 година, Лета бил реизбран во Домот на пратеници и бил назначен за секретар на Советот на министри во втората влада на Романо Проди, со што го наследил неговиот вујко Џани Лета, кој ја имал истата позиција во кабинетот на Силвио Берлускони. На оваа функција тој станал најблискиот советник на премиерот Проди, станувајќи еден од највлијателните политичари во владата. Сепак, владата на Проди паднала по само две години по тензиите во нејзиното мнозинство предизвикани од оставката на министерот за правда, Клементе Мастела.[35][36] По општите избори во Италија во 2008 година, на кои била забележана победа на десниот центар, Лета му ја вратил функцијата на својот вујко, кога во Кабинетот на Берлускони IV положил заклетва.[25][26]

Кандидатура за лидерски избори[уреди | уреди извор]

Во 2007 година, заедно со другите членови на Дејзи, Лета ѝ се придружил на Демократската партија (ПД), новата централно-левичарска партија, родена од сојузот меѓу Дејзи и Демократите на левицата.[37][38] Бидејќи бил основач на партијата, Лета се кандидирал на првите лидерски избори, кои се одржале како отворени прелиминарни избори. Тој ја објавил својата кандидатура во јули 2007 година преку видео на YouTube.[39] По неколку недели од објавувањето, тој го спореди ПД со Википедија, изјавувајќи: „Како и во Википедија, дури и во ПД секој од стотиците илјади членови мора да донесе свој придонес, свои вештини, кои во одредени области секако се поважни од моите и оние на другите лидери на левиот центар“.[40] Како поддршка на неговата кандидатура, Лета го основал Здружението 360, центристичка и христијанска левичарска група, главно составена од поранешни членови на Дејзи.[41][42]

Кандидатурата на Лета била поддржана од истакнати членови на италијанскиот левичарски центар, како Франческо Косига, Паоло Де Кастро, Џани Питела, Вито Де Филипо и многу други поранешни членови на Дејзи.[43] Покрај тоа, фракцијата на Лета била составена од политичари кои се сметаат за блиски до премиерот Романо Проди, христијански левичарски професор и основач на италијанската левичарски центар.[44][45] Сепак, Лета морал да се соочи со политичарот кој, повеќе од кој било друг, работел на формирањето на Демократската партија и кој едногласно се сметал за иден лидер на левиот центар, Валтер Велтрони, актуелниот градоначалник на Рим.[46] На прелиминарните избори убедливо победил Велтрони со 75,8 отсто гласови, а по него е поранешната министерка за здравство Рози Бинди со 12,9 отсто и Лета со 11,0 отсто.[47]

По прелиминарните избори, Велтрони го назначил Лета за национален одговорен за труд. Во мај 2008 година, по поразот на изборите во 2008 година, Лета бил назначен за министер во сенка за труд и социјална политика во вториот и последен Кабинет во сенка формиран во Италија.[48]

Заменик секретар на Демократската партија[уреди | уреди извор]

Лета за време на конвенцијата на неговото здружение 360 во 2012 година

За време на лидерските избори во 2009 година, Лета го поддржал конечниот победник, социјалдемократот Пјер Лујџи Берсани, кој бил назначен за заменик секретар од националната конвенција на партијата.[49]

Во јуни 2010 година, Лета организирал тридневен состанок во Верона, за време на кој се сретнал, во рамките на нејзиното здружение, со претприемачи и клучни лидери на Лега Норд, најголемата партија во Венето и источна Ломбардија.[50][51] Анкетата на јавното мислење меѓу северните демократи, објавена за време на „Норд Камп“, покажала дека тие биле пожелни за сојуз со Лега Норд отколку народот на слободата на Берлускони.[52] Лета бил пофален и од Роберто Марони и од Умберто Боси.[53]

На општите избори во Италија во 2013 година, централно-левичарската алијанса „Италија заедничко добро“ предводена од Берсани освоило јасно мнозинство места во Домот на пратеници, благодарение на мнозинскиот бонус што ефективно го зголемило тројно бројот на места доделени на победничката партија, додека на народното гласање тесно го поразил сојузот на десниот центар на поранешниот премиер Берлускони. Веднаш позади, новото анти-естаблишмент Движење пет ѕвезди на комичарот Бепе Грило станало третата најсилна сила, јасно пред центристичката коалиција на премиерот во заминување Марио Монти. Во Сенатот, ниту една политичка група или партија не освоила целосно мнозинство, што резултирало со лабав парламент.[54][55]

На 20 април 2013 година, кога Берсани поднел оставка од функцијата секретар откако кандидатите за претседател на Републиката Франко Марини и Романо Проди биле поразени на претседателските избори, целото раководство на ПД, вклучително и заменик секретарот Лета, поднеле оставка на своите позиции.

Премиер на Италија[уреди | уреди извор]

Формирање влада[уреди | уреди извор]

По пет неубедливи гласачки ливчиња за италијанските претседателски избори во 2013 година, актуелниот претседател Џорџо Наполитано прифатил да биде реизбран во Квириналски дворец. На крајот, Наполитано неволно се согласил да служи за уште еден мандат за да го заштити континуитетот на институциите во земјата.[56] Наполитано бил лесно реизбран на 20 април 2013 година, добивајќи 738 од 1007 можни гласови, и положил заклетва на 22 април 2013 година по говорот кога побарал уставни и изборни реформи.[57]

Лета со претседателот Џорџо Наполитано во Рим, 2013 година

По неговиот реизбор, Наполитано веднаш започнал консултации со претседателите на Домот на пратеници, Сенатот и политичките сили, по неуспехот на претходниот обид со Берсани, и формирањето на експертска комисија од самиот претседател (наречен како мудар мажи од печатот), со цел да се наведат приоритетите и да се формулира агенда за справување со постојаните економски тешкотии и растечката невработеност. На 24 април 2013 година, Енрико Лета бил поканет да формира влада од претседателот Наполитано, по неколкунеделниот политички ќорсокак.[58]

На 27 април, Лета формално ја прифатил задачата да води голема коалициска влада, со поддршка од централно-левичарската Демократска партија, централно-десничарскиот Народ на слободата на Силвио Берлускони и центристичкиот Граѓански избор на премиерот во заминување Марио Монти. Владата што ја формирале станала првата во историјата на Италијанската Република во која биле вклучени претставници на сите големи коалиции кои учествувале на последните избори. Неговиот близок однос со неговиот вујко, Џани Лета, еден од најдоверливите советници на Берлускони, бил сфатен како начин за надминување на жестокото непријателство меѓу двете спротивставени фракции.[19][59] Лета го назначил Анџелино Алфано, секретар на Народот на слободата, за негов вицепремиер . Новата влада официјално положила заклетва на 28 април.[60] За време на церемонијата на положување заклетва, маж пукал од пиштол пред палатата Чиги и ранил двајца карабинери.[61] Напаѓачот, Лујџи Преити, бил запрен и уапсен; изјавил дека сака да убива политичари или барем да удри „симбол на политиката“ и дека од очај бил принуден да биде невработен и од неодамна разведен.[62]

На 29 април, владата на Лета ја добила довербата во Комората со 453 гласа за, 152 против и 17 воздржани.[63] Следниот ден тој ја добил довербата и во Сенатот, со 233 гласа „за“, 59 против 18 воздржани. Во својот прв говор пред Парламентот, Лета ја истакнал „неопходноста да се врати пристојноста, трезвеноста и чувството за чест“; тој се заложил и за намалување на трошоците на политиката.[64]

Економските политики[уреди | уреди извор]

Премиерот Лета во 2013 г

За време на неговата премиерска функција, Лета морал да се соочи со сериозна социо-економска криза предизвикана од Големата рецесија и последователната европска должничка криза. Во 2013 година, еден од најголемите проблеми на земјата била огромната невработеност кај младите, која била проценета на околу 40%.[65] За да се соочи со ова прашање, на 14 јуни 2013 година, Лета закажал самит во палатата Чиги со министрите за економија, финансии и труд на Италија, Германија, Франција и Шпанија, за да се договорат заедничките политики на ЕУ за намалување на невработеноста.[8] По неколку недели, за време на прес-конференцијата на заклучокот на Советот на Европската унија во Брисел, Лета објавил дека Италија ќе добие 1,5 милијарди евра од фондовите на ЕУ за борба против невработеноста кај младите.[9]

На 31 мај, Советот на министри решил да спонзорира нацрт-закон за укинување на партиските субвенции, што нашироко се сметало за револуција во италијанската политика и политичките партии, кои во голема мера зависат од јавните средства.[7] На 4 јуни, Лета, во рамките на неговиот министер за економски развој, Флавио Занонато и неговиот министер за животна средина, Андреа Орландо, го објавиле приемот на Илва, еден од најголемите производители на челик во Европа, во времетраење од 36 месеци, назначувајќи го Енрико Бонди како примач.[66]

На 15 јуни, владата го одобрила таканаречениот „Уредба за акција“ за политиките за вработување кои овозможилет економско закрепнување.[67] Декретот подоцна бил одобрен од страна на Парламентот во периодот меѓу јули и август 2013 година со гласање за доверба. Реформата била остро критикувана од анти-естаблишментот Движење пет ѕвезди.[68] На 29 август, владата го укинала ИМУ, италијанскиот данок на недвижен имот воведен од технократската влада на Марио Монти, за основни домови и за фарми.[69]

Политики за имиграција[уреди | уреди извор]

Како резултат на либиската и сириската граѓанска војна, главен проблем со кој се соочил Лета откако станал премиер во 2013 година биле високите нивоа на илегална имиграција во Италија.[70]

На 3 октомври 2013 година, брод со мигранти од Либија во Италија потонал во близина на италијанскиот остров Лампедуза. Било објавено дека бродот пловел од Мисрата, Либија, но дека многу од мигрантите биле по потекло од Еритреја, Сомалија и Гана.[71][72] Итен одговор во кој била вклучена и италијанската крајбрежна стража резултирало со спасување на 155 преживеани.[72] На 12 октомври било објавено дека потврдениот биланс на загинати по пребарувањето на бродот е 359, но дека други тела сè уште се водат за исчезнати;[73] Подоцна била објавена бројка од „повеќе од 360“ смртни случаи, што станало најсмртоносниот бродолом што се случил во Средоземното Море.[74]

По трагедијата во Лампедуза, премиерот Лета одлучил да го зајакне националното патролирање на сицилијанскиот канал со одобрување на операцијата Наше море, воена и хуманитарна операција чија цел било патролирање на поморската граница и обезбедување помош за мигрантите. Оваа операција имала две главни цели: да се заштити животот на море и да се бори против нелегалниот шверц на мигранти.[75] Операцијата донела најмалку 150.000 мигранти во Европа, главно од Африка и Блискиот Исток.[76] Операцијата завршила неколку месеци по завршувањето на неговата премиерска функција, на 31 октомври 2014 година.

Надворешните политики[уреди | уреди извор]

Лета со американскиот претседател Барак Обама во Овалната соба

Силен проевропистички политичар, Лета изградил блиски односи со другите истакнати европски лидери како Ангела Меркел, која била првиот странски лидер што ја запознал, само неколку дена по неговата заклетва, на 30 април.[77] Лета изгради и топол однос со францускиот претседател Франсоа Оланд, со кого споделувал заеднички став за политиките на штедење, кои се сметаат за застарени за да се соочи со економската криза; Лета и Оланд често ја нагласувале неопходноста од зголемување на јавните расходи за инвестиции.[78]

На 17 и 18 јуни, Лета учествувал на неговиот прв самит на Г8 во Лаф Ерн во Северна Ирска.[79] За време на самитот, Лета ја имал својата прва билатерална средба со претседателот на САД, Барак Обама. На 17 октомври, Лета бил поканет во Белата куќа од претседателот Обама, кој изјавил дека бил навистина импресиониран од италијанскиот премиер и од неговиот план за реформи.[80]

На 5 и 6 септември, Лета учествувал на самитот на Г20 во Санкт Петербург. Самитот бил фокусиран на последиците од сириската граѓанска војна. Лета се залагал за дипломатско решавање на кризата промовирана од Обединетите нации.[81] На 25 септември, за време на неговиот говор пред Генералното собрание на Обединетите нации, Лета побарал длабока реформа на Советот за безбедност на ОН.[82]

Септември 2013 владина криза[уреди | уреди извор]

На 28 септември 2013 година, пет министри на Народот на слободата поднеле оставки по наредба на нивниот лидер Силвио Берлускони, посочувајќи на одлуката да се одложи декретот со кој ќе се спречи зголемувањето на ДДВ од 21 на 22%, со што се отворило владина криза.[83] Следниот ден, Лета имал средба со претседателот Наполитано за да разговара за можните алтернативи за решавање на кризата. Шефот на државата нагласил дека ќе го распушти парламентот само доколку нема други можни алтернативи.[84]

Лета со Анџелино Алфано и Џорџо Наполитано во декември 2013 година

Во следните денови, десетици членови на PdL се подготвувале да му пркосат на Берлускони и да гласаат во корист на владата, што го поттикнало да објави дека ќе го поддржи премиерот.[85][86] На 2 октомври, владата добила 235 гласа за и 70 против во Сенатот и 435 за и 162 против во Домот на пратениците.[87] Лета на тој начин би можел да ја продолжи својата голема коалициска влада.[88]

По неговото исфрлање од парламентот, Берлускони ја повлекол својата поддршка за владата. Сепак, министерот за внатрешни работи Анџелино Алфано не го следел својот поранешен лидер, основајќи ја, заедно со другите министри и многу членови на парламентот, Новата централно-десничарска партија, која останала во владата.[89] Владата подоцна ги добила клучните гласови за доверба во декември 2013 година, со 173 гласа „за“ во Сенатот и 350 во Комората.[90]

На 26 јануари 2014 година, министерката за земјоделство, Нунзија Де Џироламо, поднелае оставка од својата функција поради тврдења за несоодветно однесување поврзано со скандал во локалниот здравствен систем на нејзиниот роден град, Беневенто.[91][92] Нејзината оставка била прифатена од Лета следниот ден, која ја презела министерската улога како привремена.

Оставка[уреди | уреди извор]

На 8 декември 2013 година, градоначалникот на Фиренца, Матео Ренци, победил на изборите за лидер на Демократската партија со убедлива победа, со што веднаш започнале гласините за можностатој да стане нов премиер.[93] На 17 јануари 2014 година, додека се емитувало на телевизискиот канал Ла7, интервјуиран за тензиите меѓу него и премиерот Лета, Ренци го твитнал тараба #enricostaisereno („Енрико не се грижи“) за да го увери својот сопартиец дека не заговара ништо против него.[94]

Лета со Матео Ренци и претседателот Наполитано во октомври 2013 година

Зголемената критика за бавното темпо на италијанската економска реформа го оставиле Лета сè поизолиран во својата партија.[95] На состанокот на ПД на 13 февруари 2014 година, раководството на Демократската партија гласало за предлогот на Ренци за „нова влада, нова фаза и радикална програма за реформи“. Неколку минути откако партијата го поддржала предлогот на Ренци со 136 гласа „за“, 16 „за“ и два воздржани, Лета отишол во палатата Квиринал, на билатерална средба со претседателот Наполитано.[11]

Во претходниот говор, Ренци му оддал почит на Лета, велејќи дека нема намера да го стави „на судење“. Но, без директно да се предложи себеси за следен премиер, тој рекол дека на третата по големина економија во еврозоната итно и е потребна „нова фаза“ и „радикална програма“ за да ги спроведе многу потребните реформи. Предлогот што тој го поднел јасно ја разјаснило „неопходноста и итноста од отворање на нова фаза со нова извршна власт“. Зборувајќи приватно со партиските лидери, Ренци рекол дека Италија е „на крстопат“ и се соочува или со одржување нови избори или нова влада без враќање на гласачките места.[96]

На 14 февруари, Лета поднел оставка од функцијата премиер.[97] По оставката на Лета, Ренци ја добил задачата да формира нова влада од претседателот Наполитано на 17 февруари,[98] и формално положил заклетва како премиер на 22 февруари.[99]

Академска кариера[уреди | уреди извор]

Лета зборува во Институтот Жак Делор во 2016 година

Во 2015 година, Лета поднел оставка како член на Домот на пратеници, откако гласал против новиот изборен закон предложен од премиерот Ренци; во исто време најавил дека нема да го продолжи членството во ПД.[100]

Во април 2015 година, Лета се преселил во Париз за да предава на Sciences Po, високообразовен институт за политички науки. Од 1 септември, тој станал декан на Париската школа за меѓународни односи (PSIA) на истиот институт.[101] Заедно со неговата посветеност на Sciences Po, тој исто така имал наставни периоди на Универзитетот за технологија во Сиднеј и на Факултетот за глобална политика и стратегија на Универзитетот во Калифорнија, Сан Диего. Во истата година, Лета го отворил Scuola di Politiche (Политичко училиште), курс по политички науки за млади Италијанци.[102]

Во 2016 година, Лета ја поддржал уставната реформа предложена од Ренци за намалување на овластувањата на Сенатот.[103] Во истата година, заедно со Институтот Жак Делор, тој започнал школа за политички науки фокусирани на европски прашања, позната како Académie Notre Europe.[104] Во октомври 2017 година, тој се приклучи на новата јавна комисија за реформа на државната и јавната администрација во Франција, која била силно поддржана од претседателот Емануел Макрон.[105]

Лета со Франсоа Оланд и Жан-Клод Јункер во 2016 година

Во март 2019 година, по победата на Никола Зингарети на изборите за лидер на ПД, Лета објавил дека повторно ќе се приклучи на партијата по четири години.[106] Во истата година, Лета служел и во советодавниот одбор на годишниот Извештај за човековиот развој на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП), копретседавач од Томас Пикети и Тарман Шанмугаратнам .[107] Во 2020 година тој се изјаснил за уставните реформи за намалување на бројот на пратеници, сметајќи дека тоа е прв чекор за надминување на совршениот дводоменизам.[108]

По неговото повлекување од политиката, Лета станал советник на многу корпорации и меѓународни организации како Абертис, каде што станал член на Одборот на директори во 2016 година,[109][110] Амунди, во кој служел како член на Глобалниот советодавен одбор од 2016,[111] Групацијата Евроазија, чијшто советник е од 2016 година,[112] Публицис, каде што служел во рамките на Меѓународниот советодавен одбор од 2019 година [113] и Тикехау Капитал, на кој станал член на Меѓународниот советодавен Одбор [114]

Лета е член на многу непрофитни организации како што се Меѓународните родови шампиони (IGC),[115] Британскиот совет, Re-Imagine Europa,[116] Трилатералната комисија, во која тој претседаваше со Европската група,[117] Аспен Институт Италија, во кој служел во Извршниот комитет,[118] Асоцијација Италија АСЕАН, чиј претседател станал[119] и Институтот за проспективна економија на медитеранскиот свет (ИПЕМЕД).[120]

секретар на Демократската партија[уреди | уреди извор]

Лета зборувајќи во Европскиот парламент за време на меморијалот за Дејвид Сасоли, во јануари 2022 година

Во јануари 2021 година, по владината криза која го принудила премиерот Џузепе Конте да поднесе оставка, била формирана влада на национално единство предводена од Марио Драги.[121] Во екот на формирањето на владата на Драги, Зингарети бил жестоко критикуван од партиското малцинство за неговото управување со кризата и силната поддршка на Конте. На 4 март, по неколкунеделни внатрешни превирања, Зингарети ја објавил својата оставка од функцијата секретар, наведувајќи дека „се срами од борбите за моќ“ во партијата.[122]

Во следните денови, многу истакнати членови на ПД, вклучително и самиот Зингарети, но и поранешниот премиер Паоло Џентилони, поранешниот партиски секретар Дарио Франческини и претседателот на Емилија-Ромања Стефано Боначини, јавно побарале од поранешниот Лета да стане нов лидер на партијата.[123][124] По првичното неволност, Лета изјавил дека му требаат неколку дена за да ја оцени опцијата.[125] На 12 март тој официјално ја прифатил својата кандидатура за нов лидер на партијата.[126][127] На 14 март народното собрание на ПД го избрало Лета за секретар со 860 гласа „за“, 2 против и 4 воздржани.[128]

На 17 март, Лета ги назначил Пепе Провенцано и Ирене Тинагли за негови заменици секретари.[129] Следниот ден, тој го назначил новиот извршен директор на партијата, составен од осум мажи и осум жени.[130] Подоцна истиот месец, Лета ги принудил двајцата демократски лидери во Парламентот, Грацијано Делрио и Андреа Маркучи, да поднесат оставки и предложил избор на две жени лидери.[131] На 25 и 30 март, сенаторите и пратениците ги избрале Симона Малпеци и Дебора Серакиани за свои лидери во Сенатот и во Комората.[132][133]

Лета со Џузепе Конте и финската премиерка Сана Марин во 2022 година

Во јули 2021 година, Лета ја објавил својата намера да се кандидира за Домот на пратеници во областа Сиена, која останала празна по оставката на Пјер Карло Падоан. На 4 октомври, Лета победил на дополнителните избори со 49,9 отсто од гласовите, враќајќи се во Парламентот по шест години.[134] На истовремените локални избори, ПД и нејзините сојузници победиле на општинските избори во Милано, Болоња, Неапол, Рим, Торино и многу други поголеми градови низ земјата.[135]

Како лидер на третите политички сили во парламентот, Лета одиграл важна улога во реизборот на актуелниот претседател Серџо Матарела. На 23 јануари 2022 година, за време на ток-шоуто на Фабио Фацио , Che tempo che fa, Лета изјавил дека негови поволни кандидати за претседател биле Марио Драги и Серхио Матарела.[136] Утрото на 29 јануари, по падот на сите други можни кандидатури, Лета побарал од другите лидери да ја следат „мудроста на парламентот“, мислејќи на огромната поддршка што Матарела ја добил на претходните гласачки ливчиња.[137] Истиот ден, сите главни партии побарале од Матарела да служи за втор мандат. И покрај неговото првично цврсто негирање, Матарела ја прифатил номинацијата[138] и бил реизбран со 759 гласови.[139]

Во јули 2022 година, се појавиле тензии во владејачкото мнозинство, особено меѓу Џузепе Конте, лидер на Движењето пет ѕвезди и премиерот Драги. Лета, кој се обидувал да формира широка централно-левичарска коалиција со М5С на следните избори, бил особено критичен кон можноста за владина криза.[140] На 13 јули, Конте објавил дека М5С ќе ја отповика својата поддршка за владата на национално единство во врска со таканаречениот decreto aiuti ( англиски: aid decree ), во врска со економскиот стимул за да се спротивстави на тековната енергетска криза, отворајќи политичка криза во мнозинството.[141] Следниот ден, М5С се воздржал, а премиерот Драги, и покрај тоа што ја добил довербата, поднел оставка.[142] Сепак, оставката била одбиена од претседателот Матарела.[143] Истиот ден, Лета истакнал дека треба официјално да се отвори владина криза во Парламентот, додавајќи дека „Италија заслужува да застане со силна личност како онаа на премиерот Драги и тимот што бил околу него“.[144] Сепак, на 21 јули, Драги повторно поднел оставка откако новото гласање за доверба во Сенатот не успеало да помине со апсолутно мнозинство, по пребегнувањето на M5S, Lega и Forza Italia;[145][146] Предвремените избори биле распишани за 25 септември 2022 година.[147]

По општите избори во 2022 година, Енрико Лета го признал поразот и најавил дека нема да застане на конгресот за да го избере новиот секретар на партијата.[148][149][150][151] Тој бил наследен од Ели Шлајн, по изборите на 26 февруари 2023 година.[152]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Лета е оженет со Џана Фрегонара, италијанска новинарка, со која има три деца, Џакомо, Лоренцо и Франческо.[153]

Познато е дека Лета сакал да ги слуша Dire Straits,[154] тој е исто така страствен поддржувач на Милан.[155] Покрај родниот италијански, Лета течно зборува француски и англиски.[26]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Quirinale, il governo di Letta giura davanti a Napolitano, Il Fatto Quotidiano
 2. Letta eletto segretario: "Serve un nuovo Pd aperto, non partito del potere", Sky Tg24
 3. Enrico Letta, Enciclopedia Treccani
 4. Italian Parliament Website LETTA Enrico – PD Архивирано на 26 август 2016 г. Retrieved 24 April 2013
 5. Nuovo governo, incarico a Enrico Letta. Napolitano: "I media cooperino", Il Fatto Quotidiano
 6. „Letta: Grande coalizione, bisogna farsene una ragione“. Архивирано од изворникот на 8 October 2016. Посетено на 28 January 2019.
 7. 7,0 7,1 Tre canali di finanziamento, più trasparenza. Ecco punto per punto il ddl del governo, Corriere della Sera
 8. 8,0 8,1 Vertice lavoro, Letta ai ministri europei: «Non c'è più tempo, si deve agire subito Scelta sciagurata guardare solo i conti» – Il Messaggero Архивирано на 16 јуни 2013 г.. Ilmessaggero.it. Retrieved on 24 August 2013.
 9. 9,0 9,1 Letta: all'Italia 1,5 miliardi per il lavoro. Grillo «poteva mandare tutto in vacca», Corriere della Sera
 10. Letta: perché difendo Mare Nostrum, Avvenire
 11. 11,0 11,1 „Letta al Quirinale, si è dimesso – Top News“. Посетено на 12 July 2016.
 12. Enrico Letta Архивирано на 15 јануари 2021 г., Sciences Po
 13. Pd, Zingaretti si dimette. Dice addio il decimo segretario in 14 anni, Il Sole 24 Ore
 14. Letta, il giorno della scelta. Zingaretti: rilancerà il Pd, il manifesto
 15. Letta: "Non vi serve un nuovo segretario, ma un nuovo Pd", Huffington Post
 16. Elezioni suppletive Siena: vince Letta, La Stampa
 17. 17,0 17,1 Motta, Nino (2 February 2013). „Un Letta per ogni stagione“. Il Centro.
 18. 18,0 18,1 „Gli zii di Enrico Letta. Non solo Gianni: c'è anche Gian Paolo Bazzoni a Porto Torres“. Sardinia Post. 25 April 2013. Посетено на 2 June 2013.
 19. 19,0 19,1 Winfield, Nicole (24 April 2013). „Enrico Letta Appointed Italian Prime Minister, Asked To Form Government“. The Huffington Post. Посетено на 4 May 2013.
 20. Letta, Enrico (2013). „Curriculum Vitae“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 11 June 2013. Посетено на 3 June 2013.
 21. 21,0 21,1 21,2 „Enrico Letta: la bio del giovane dalla grande esperienza“. Huffington Post (италијански). 24 August 2013. Посетено на 3 June 2013.
 22. Governo. Enrico Letta, l’allievo di Andreatta diventa presidente del Consiglio, Il Giornale
 23. Enrico Marro (24 April 2013). „Chi è Enrico Letta? Quel giovane cattolico moderato, con agganci in tutto il Transatlantico. Nipote di Gianni. E fan di Mandela“. Il Sole-24 Ore (италијански). Milan. Посетено на 6 December 2022.
 24. 24,0 24,1 „Profile: Enrico Letta“. BBC News. 24 April 2013. Посетено на 3 June 2013.
 25. 25,0 25,1 25,2 Povoledo, Elisabetta (28 April 2013). „An Italian Leader and a Political Acrobat“. The New York Times. Посетено на 3 June 2013.
 26. 26,0 26,1 26,2 Dinmore, Guy (24 April 2013). „Italy's Enrico Letta a party loyalist and bridge-builder“. Financial Times.
 27. 27,0 27,1 Sachelli, Orlando (24 April 2013). „Enrico Letta, il giovane Dc che deve far da paciere tra Pd e Pdl“. Il Giornale (италијански). Посетено на 7 June 2013.
 28. Enrico Letta, Il Sole 24 Ore
 29. DDL presentati dal Ministero del commercio con l'estero (Governo Amato-II), Parlamento
 30. „Pisano, milanista, baby-ministro. Ecco chi è Enrico Letta, l'eterno "giovane" del Pd“ (италијански). 24 April 2013.
 31. Enrico Letta, Biografie Online
 32. Elezioni Europee del 2004. Circoscrizione Italia Nord-Orientale, Dipartimento per gli Affari Interni
 33. „European Parliament Website“. European Parliament. Посетено на 7 May 2013.
 34. Members of the European Parliament, European Parliament
 35. "Mastella to Drop Support for Prodi, Favors Elections", Bloomberg, 21 January 2008.
 36. "Italy PM in cabinet crisis talks", BBC News, 21 January 2008.
 37. Vespa, Bruno (2010). Il Cuore e la Spada: Storia politica e romantica dell'Italia unita, 1861–2011. Mondadori. стр. 650. ISBN 9788852017285.
 38. Augusto, Giuliano (8 December 2013), „De profundis per il Pd“, Rinascita, Архивирано од изворникот на 1 March 2014
 39. Pd: Letta: «Mi candido». Video sul web, Corriere della Sera
 40. Letta leader? Senza grinta, Il Fatto Quotidiano
 41. „Associazione 360“. Архивирано од изворникот на 2008-06-20. Посетено на 2008-07-03.
 42. „Noi“. Associazione Trecento Sessanta. Архивирано од изворникот на 14 March 2010. Посетено на 10 March 2010.
 43. De Castro: "Candidatura di Letta grande occasione per coinvolgere la società Архивирано на 27 септември 2007 г., Enrico Letta
 44. „DemocraticiPerLetta.info – Home“. Архивирано од изворникот на 2008-10-06. Посетено на 2008-07-03.
 45. „cantieredemocratico.it – - Notizie: Pd: per Veltroni tre liste nazionali“. Архивирано од изворникот на 2009-01-07. Посетено на 2008-07-03.
 46. „Rome Mayor Set to Win Left's Leadership“. Associated Press. 14 October 2007. Посетено на 2007-10-15.[мртва врска]
 47. „Veltroni stravince con il 76% ma è la festa dei cittadini elettori“. la Repubblica (италијански). 14 October 2007.
 48. Partito Democratico Архивирано на 30 април 2008 г.
 49. „Pd, Bersani indica la rotta "Noi, partito dell'alternativa". Quotidiano.net (италијански). 9 September 2009. Посетено на 26 April 2013.
 50. „Il Pd "sale" al Nord. E dialoga con Maroni“. Archiviostorico.corriere.it. Посетено на 2014-07-17.
 51. „Letta accoglie Maroni "Con la Lega si deve parlare". Archiviostorico.corriere.it. Посетено на 2014-07-17.
 52. „L' elettore del Nord: il Pdl? Meglio allearsi con la Lega“. Archiviostorico.corriere.it. Посетено на 2014-07-17.
 53. „Bossi loda Letta: giusto il dialogo sa che con noi si vince alle urne“. Archiviostorico.corriere.it. Посетено на 2014-07-17.
 54. „Italian election results: gridlock likely – as it happened“. The Guardian. 26 February 2013. Посетено на 27 February 2013.
 55. „Italy struggles with 'nightmare' election result“. BBC News. 26 February 2013. Посетено на 27 February 2013.
 56. Mackenzie, James (20 April 2013). „Giorgio Napolitano, Italy's reluctant president“. Bloomberg L.P. Посетено на 21 April 2013.
 57. The critical findings on electoral law echoed in the words that the head of state gave 22 April 2013 before the Electoral College that had re-elected him for a second term: Buonomo, Giampiero (2013). „Porcellum, premio di maggioranza a rischio“. Golem Informazione. Архивирано од изворникот на 11 December 2019. Посетено на 11 March 2021.
 58. Frye, Andrew (24 April 2013). „Letta Named Italian Prime Minister as Impasse Ends“. Bloomberg. Посетено на 26 April 2013.
 59. „Bridge-builder Enrico Letta seals Silvio Berlusconi deal“. The Australian. 29 April 2013. Посетено на 8 June 2013.
 60. Nasce il governo Letta, ora la fiducia. Il premier: «Sobria soddisfazione», Corriere della Sera
 61. „New Italian 'grand coalition' government sworn in“. BBC News. 28 April 2013. Посетено на 28 April 2013.
 62. Sparatoria Palazzo Chigi: due carabinieri feriti. L’attentatore: "Puntavo ai politici", Il Fatto Quotidiano
 63. Letta: «Abbiamo un'ultima possibilità. Basta debiti scaricati sulle future generazioni», Corriere della Sera
 64. Governo Letta, fiducia alla Camera: 453 sì, 153 no. Si astiene la Lega, Il Fatto Quotidiano
 65. Disoccupazione giovanile, Bce: "Nel 2013 in Italia è arrivata vicina al 40%", Il Fatto Quotidiano
 66. Ilva, firmato il decreto: Enrico Bondi commissario per 36 mesi, Il Fatto Quotidiano
 67. Il Decreto del fare, misura per misura – Europa Quotidiano Архивирано на 19 јуни 2013 г.. Europaquotidiano.it (16 June 2013). Retrieved on 24 August 2013.
 68. La Camera approva il «decreto del fare», Corriere della Sera
 69. Abolizione IMU 2013, ecco cosa cambia per "prima casa", edilizia e terreni agricoli, EdilTecnico
 70. Letta da Malta: " Orgoglio per l'operazione Mare Nostrum" Архивирано на 8 декември 2021 г., Rai News
 71. Pianigiani, Gaia (3 October 2013). „Scores of Migrants Dead After Boat Sinks Off Sicily“. The New York Times. Siracusa. Посетено на 3 October 2013.
 72. 72,0 72,1 „Dozens of migrants die in Italy boat sinking near Lampedusa“. BBC News. 3 October 2013. Посетено на 3 October 2013.
 73. „Mediterranean 'a cemetery' – Maltese PM Muscat“. BBC News. 12 October 2013. Посетено на 12 October 2013.
 74. „Lampedusa boat tragedy: Migrants 'raped and tortured'. BBC News. 8 November 2013. Посетено на 8 November 2013.
 75. „Mare Nostrum Operation“. Ministry of Defence of Italy. Посетено на 16 April 2015.
 76. „IOM Applauds Italy's Life-Saving Mare Nostrum Operation: "Not a Migrant Pull Factor". International Organization for Migration. 31 October 2014. Архивирано од изворникот на 16 April 2015. Посетено на 16 April 2015.
 77. Letta, tour in Europa: vertice con Merkel. La cancelliera: «Italia sulla buona strada», Il Fatto Quotidiano
 78. Ue, asse Letta-Hollande per la crescita, Corriere della Sera
 79. G8, il debutto di Enrico Letta Prima l'incontro con Obama L'incognita Siria divide già – Quotidiano Net. Qn.quotidiano.net. Retrieved on 24 August 2013.
 80. Usa, Obama riceve Letta: "Italia sulla strada giusta, impressionato da premier", la Repubblica
 81. Siria, Enrico Letta: "Una soluzione politica con l'Onu è ancora possibile. Strada stretta, ma fondamentale", Huffington Post
 82. Letta a Wall Street: "Siamo affidabili". E all'Onu chiede riforma Consiglio sicurezza, la Repubblica
 83. „Berlusconi fa dimettere ministri: è crisi. Letta: gesto folle per motivi personali“. Repubblica.it. 28 September 2013. Посетено на 13 February 2014.
 84. „Napolitano: "Verifico possibilità legislatura". Caos nel Pdl. Alfano: "No a estremismi". Repubblica.it. 29 September 2013. Посетено на 13 February 2014.
 85. Berlusconi U-turn secures Italian government survival
 86. Italian PM wins confidence vote after Berlusconi abandons revolt
 87. „Irrevocabili dimissioni ministri Pdl – Politica“. ANSA.it. 28 September 2013. Посетено на 13 February 2014.
 88. „Berlusconi si arrende, Letta ottiene fiducia Napolitano: "Ora basta giochi al massacro". Repubblica.it. 16 November 2013. Посетено на 13 February 2014.
 89. james mackenzie (3 December 2013). „Italy PM Letta to seek new confidence vote on December 11“. The Star. Malaysia. Архивирано од изворникот на 2013-12-07. Посетено на 13 February 2014.
 90. Letta incassa la fiducia, ma è bagarre in aula. E la Lega perde un pezzo, la Repubblica
 91. James MacKenzie (26 January 2014). „Italy minister resigns, adding to headaches for government“. Reuters. Rome. Посетено на 29 January 2014.
 92. „Italy's agriculture minister resigns, blow to govt“. Seattle Pi. 26 January 2014. Архивирано од изворникот на 2014-02-01. Посетено на 29 January 2014.
 93. Primarie PD 2013, Partito Democratico
 94. Renzi: quando assicurava di non voler prendere il posto di Letta, Corriere della Sera
 95. „Napolitano accepts Letta's resignation as Italian prime minister“. Euronews. 14 February 2014. Архивирано од изворникот на 14 February 2014. Посетено на 14 February 2014.
 96. Lizzy Davies in Rome. „Italian PM Enrico Letta to resign“. The Guardian. Посетено на 13 February 2014.
 97. Правительственный кризис в Италии: премьер Летта ушел в отставку (руски). RIA Novosti. 14 February 2014. Посетено на 14 February 2014.
 98. „39 Year Old Matteo Renzi becomes, at 39, Youngest Italian Prime Minister“. IANS. news.biharprabha.com. Посетено на 17 February 2014.
 99. „Matteo Renzi sworn in as Italy's new PM in Rome ceremony“. BBC. 22 February 2014. Посетено на 26 February 2014.
 100. Enrico Letta si dimette da deputato: il discorso in aula e il lungo applauso della Camera, Huffington Post
 101. „Enrico Letta, New Dean of PSIA“. SciencesPo News. 21 April 2014. Архивирано од изворникот на 2016-03-22. Посетено на 2017-03-10.
 102. "Scuola di Politiche", Scuoladipolitiche.eu. Retrieved 4 February 2022.
 103. Letta: «Italicum legge sbagliata. Ma al referendum io voterò Sì», Corriere della Sera
 104. Letta battezza Académie Notre Europe: "Per creare una classe dirigente europea ed europeista", Huffington Post
 105. Macron chiama Letta a far parte della Commissione per la riforma dello Stato, Il Giornale
 106. Enrico Letta: "Dopo 5 anni riprendo la tessera del Pd. Mai più partito dell’antipatia", la Repubblica
 107. 2019 Human Development Report Advisory Board Members United Nations Development Programme (UNDP).
 108. Referendum, Letta: "Voterò Sì convintamente. Tutte le nostre proposte di riforma prevedevano lo stesso taglio. 630 deputati? Ne bastano 400", Il Fatto Quotidiano
 109. „Abertis' Board of Directors appoints Luis Fortuño and Enrico Letta as new directors“. Abertis.com (англиски). Архивирано од изворникот на 2018-08-16. Посетено на 2018-08-16.
 110. Polizzi, Daniela. „Ai Benetton le autostrade spagnole Accordo Atlantia-Hochtief su Abertis“. Corriere della Sera (италијански). Посетено на 2018-08-16.
 111. Amundi creates a Global Advisory Board with world-renowned experts in global economic and political issues Amundi, press release of 31 May 2016.
 112. Former Italian Prime Minister Enrico Letta joins Eurasia Group as Senior Advisor Eurasia Group, press release of 8 March 2016.
 113. Supervisory Board Publicis, press release of 7 March 2019.
 114. International Advisory Board Архивирано на 4 јануари 2021 г. Tikehau Capital.
 115. Members International Gender Champions (IGC).
 116. Advisory Board[мртва врска] Re-Imagine Europa.
 117. Membership Архивирано на 26 февруари 2020 г. Trilateral Commission.
 118. „Comitato Esecutivo“. Aspen Institute Italia. Архивирано од изворникот на 2010-10-09. Посетено на 26 April 2013.
 119. About Us Архивирано на 25 ноември 2018 г. Associazione Italia ASEAN.
 120. Governance Institut de Prospective Economique du Monde Méditerranéen (IPEMED), Paris.
 121. „Mario Draghi sworn in as Italy's new prime minister“. BBC News. 13 February 2021.
 122. „Zingaretti quits as chief of Italy's Democratic party over infighting“. Financial Times. 4 March 2021. Архивирано од изворникот 2022-12-11. Посетено на 2023-03-27.
 123. „Zingaretti: "Letta può rendere il Pd protagonista indiscusso della democrazia italiana" (Italian). Il Foglio. 12 March 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 124. "Dobbiamo salvare il Pd". Così Franceschini lavora per Letta“ (Italian). Il Foglio. 9 March 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 125. „Letta takes time to consider taking lead of PD – English“. ANSA.it (англиски). 2021-03-10. Посетено на 2021-03-10.
 126. „Pd, Letta sarà il nuovo segretario. Il tweet: "Io ci sono, chiedo voto sulla base delle mie parole". Ecco il programma dell'Assemblea di domenica“ (Italian). La Repubblica. 12 March 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 127. „Enrico Letta, Italian ex-PM, poised for political comeback“. Politico Europe. 12 March 2021.
 128. Pd, Letta segretario con 860 sì: "Serve un nuovo Pd. Priorità a lavoro, giovani e donne". Promette battaglia sul voto ai sedicenni e Ius soli. E sulle alleanze: "Sentirò 5S e Renzi", la Repubblica
 129. Provenzano e Tinagli, il cacciavite di Letta funziona Архивирано на 3 февруари 2023 г., Huffington Post
 130. Pd, Letta nomina la nuova segreteria del partito: sedici membri, otto uomini e otto donne, la Repubblica
 131. Pd, Letta: "Nominiamo due donne capigruppo alla Camera e al Senato". Delrio: "Agito sempre per parità", la Repubblica
 132. Pd, Simona Malpezzi è la nuova capogruppo al Senato. E alla Camera vacilla l'ipotesi Serracchiani, la Repubblica
 133. Debora Serracchiani capogruppo Pd alla Camera, ANSA
 134. Letta vince a Siena le suppletive, ANSA
 135. Risultati ballottaggi del 17 e 18 ottobre. A Roma e Torino trionfa il centrosinistra. A Trieste vince il centrodestra, la Repubblica
 136. Quirinale, la proposta di Letta: "Draghi o Mattarella, il bis sarebbe il massimo", la Repubblica
 137. „L'assist di Letta la Mattarella-bis“. Corriere della Sera (италијански). 29 January 2022. Посетено на 29 January 2022.
 138. „Mattarella to be re-elected after saying he is 'willing'. ANSA. 29 January 2022. Архивирано од изворникот на 29 January 2022. Посетено на 30 January 2022.
 139. „Elezioni Presidente della repubblica 2022“. La Repubblica (италијански). 29 January 2022. Архивирано од изворникот на 29 January 2022. Посетено на 28 January 2022.
 140. Letta: "Evitiamo il colpo di pistola di Sarajevo, se cade il governo si va al voto", Huffington Post
 141. „Italy's government on the brink as 5-Star threatens to boycott confidence vote“. Guardian (англиски). 13 July 2022. Посетено на 13 July 2022.
 142. Italian Prime Minister Mario Draghi says he’ll resign, government faces collapse, Washington Post
 143. Mattarella respinge dimissioni Draghi e manda premier a Camere, ANSA
 144. Governo in bilico, Letta: "La crisi si apre in Parlamento". Anche la Lega valuta la verifica di maggioranza: cosa significa, la Repubblica
 145. Horowitz, Jason (20 July 2022). „Draghi Government Falls Apart, Returning Turbulent Politics to Italy“. The New York Times. ISSN 0362-4331. Архивирано од изворникот на 21 July 2022. Посетено на 21 July 2022.
 146. „Italy in limbo as Draghi wins confidence vote but loses parliamentary majority“. France 24. Agence-France Press. 20 July 2022. Архивирано од изворникот на 20 July 2022. Посетено на 21 July 2022.
 147. Borghese, Livia; Braithwaite, Sharon; Fox, Kara; Latza Nadeau, Barbie; Ruotolo, Nicola (21 July 2022). „Italy's president dissolves parliament, triggering snap election following Draghi's resignation“. CNN. Архивирано од изворникот на 21 July 2022. Посетено на 22 July 2022.
 148. „«Letta si dimette sotto questa percentuale». E i big già lo archiviano: è caccia al nuovo segretario“. 6 September 2022.
 149. „Come una mucca nel corridoio. Il congresso Pd si piazza sul palco di Letta“. 23 September 2022.
 150. „Letta pensa alle elezioni, ma il Pd pensa al congresso“.
 151. „Pd: Letta, giovedì 6 ottobre direzione sul congresso“.
 152. Nova, Redazione Agenzia (2023-02-26). „Elly Schlein è la nuova segretaria del Partito democratico“. Agenzia Nova (италијански). Посетено на 2023-02-26.
 153. „Enrico Letta Profile: Mild-Mannered AC Milan Fan who is Italy's Next PM“. International Business Times. 24 April 2013. Посетено на 30 April 2013.
 154. Kington, Tom (24 April 2013). „Enrico Letta to become youngest Italian prime minister in 25 years“. The Daily Telegraph. Посетено на 4 May 2013.
 155. Tra la passione per la politica, l'Ue e il Milan, chi è Enrico Letta, AGI – Agenzia Italiana