Енолат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Енолат е анјон кој се добива при загуба на протони од алфа јаглеродот на карбонилната група, односно тој е анјон на еден енол.

На пример, базите абстрахираат еден протон од ацетонот за да формираат енолатен анјон.

Енолатниот анјон се стабилизира со резонанција и затоа алфа водородот е кисел.

Поврзано[уреди | уреди извор]