Енкориџ (Алјаска)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
AЕнкориџ
Општина Енкориџ
Поглед кон градот

Знаме

Амблем
Прекар(и): Градот на светлината и цвеќето
Гесло: Голем див живот
Локација во Алјаска
Координати: 61°13′ СГШ 149°54′ ЗГД / 
Држава  САД
Американска држава  Алјаска
Град Енкориџ
Населен 1914
Основан 23 ноември 1920
Управа
 • Градоначалник Ден Саливан
Површина
 • Град 50.990 км2
 • Земјиште 44.150 км2
 • Вода 6.830 км2
 • Урбана 2.040 км2
 • Пошир. 68,149 км2
Надм. вис. 31 м
Население (Попис 2010)
 • Град 291.826 жит.
 • Проц. (2013) 300.950
 • Урбано 251.243 жит.
 • Пошир. 396.142 жит.
Поштенски број 99501–99524, 99529-99530, 99599
Портал City of Anchorage

Енкориџ (англиски: Anchorage) е најголемиот град во американската сојузна држава Алјаска, САД. Енкориџ е пристаништен град со големо трговско и индустриско значење. Основан е во 1915 година. Лоциран е на речиси еднаква географска должина со Стокхолм и Санкт Петербург. Населението во 2010 во градот изнесувало околу 292,000 жители.

Познати личности[уреди | уреди извор]

Починати во Енкориџ

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]