Прејди на содржината

Енклитика

Од Википедија — слободната енциклопедија

Енклитика[1][2]збор кој нема свој акцент, па се потпира на зборот пред себе, со што образува нагласена целина.

Енклитики во македонскиот јазик[уреди | уреди извор]

Енклитики во македонскиот стандарден јазик се:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]