Енкарнасион (Парагвај)

Координати: 27°20′S 55°54′W / 27.333° ЈГШ; 55.900° ЗГД / -27.333; -55.900
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нуеста Сењора де ла Енкарнасион де Итапуа
Nuestra Señora de la Encarnación de Itapúa
City
Поглед кон Енкарнасион.
Поглед кон Енкарнасион.
Знаме на Нуеста Сењора де ла Енкарнасион де ИтапуаГрб на Нуеста Сењора де ла Енкарнасион де Итапуа
Нуеста Сењора де ла Енкарнасион де Итапуа is located in Парагвај
Нуеста Сењора де ла Енкарнасион де Итапуа
Нуеста Сењора де ла Енкарнасион де Итапуа
Координати: 27°19′48″S 55°52′48″W / 27.33000° ЈГШ; 55.88000° ЗГД / -27.33000; -55.88000
ДржаваПарагвај
ДепартманИтапуа
Основан25 март 1615
Управа
 • УправникЈони Шмалко
Површина
 • Вкупна558 км2 (215 ми2)
Надм. вис.&1000000000000008500000085 м
Население (2009)
 • Вкупно146.508
 • Густина249/км2 (640/ми2)
Час. појасAST (UTC-04)
 • Лете (ЛСВ)ADT (UTC-03)
Повик. бр.+595 71
Мреж. местоwww.encarnacion.gov.py

Енкарнасион е град во Парагвај. Градот се наоѓа во департманот Итапуа. Градот се наоѓа во јужниот дел на департманот на бреговите на реката Парана. Градот се наоѓа на аргентинската граница, со вкупна површина од 588 км2 и население од 93.497 жители според пописот од 2002.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Градот се наоѓа на 370 километри југоисточно од главниот град Асунсион. Градот се наоѓа на реката Парана. Спроти градот се наоѓа аргентинскиот град Посадас.

Демографија[уреди | уреди извор]

Енкарнасион е главен град на департманот Итапуа и има население од 93.497 жители според пописот од 2002 година.[1]

Клима[уреди | уреди извор]

Градот има суптропска клима со просечна годишна температура од 20 степени.

Климатски податоци за Енкарнасион
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Прос. висока °C (°F) 31
(88)
31
(88)
29
(84)
26
(79)
23
(73)
21
(70)
21
(70)
22
(72)
24
(75)
26
(79)
28
(82)
30
(86)
26
(78.8)
Прос. ниска °C (°F) 19
(66)
19
(66)
18
(64)
14
(57)
12
(54)
10
(50)
10
(50)
11
(52)
12
(54)
14
(57)
16
(61)
18
(64)
14.4
(57.9)
Прос. врнежи мм (ин) 152
(5.98)
161
(6.34)
142
(5.59)
162
(6.38)
144
(5.67)
136
(5.35)
103
(4.06)
117
(4.61)
150
(5.91)
182
(7.17)
162
(6.38)
150
(5.91)
1.761
(69,35)
Извор: The Weather Network 1961-1990[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Atlas Censal del Paraguay - Itapúa, 2002.
  2. (шпански) „Usual weather Encarnación“. http://freemeteo.com. Посетено на Nov 9 2008. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help); Надворешна врска во |work= (help)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

27°20′S 55°54′W / 27.333° ЈГШ; 55.900° ЗГД / -27.333; -55.900