Енкамп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Панорамски поглед кон Енкамп
Енкамп во рамките на Андора.

Енкамп (каталонски: Encamp) е една од општините во Андора, која се наоѓа во долината на реката Валира де Ориент. Името е и назив за центарот на општината.

Поврзано[уреди | уреди извор]


Координати: 42°32′10″N 1°34′58″E / 42.53611° СГШ; 1.58278° ИГД / 42.53611; 1.58278