Еникс (Алмерија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Еникс
Координати: 36°52′ СГШ 2°36′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Управа
 • Градоначалник Луис Франсиско Паниагва Тортоса
Површина
 • Вкупна 67 км2
Надм. вис. 723 м
Население (2005)
 • Вкупно 322
 • Густина 4,8/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Мреж. место www.enix.es

Еникс е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Еникс (Алмерија) помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

284

289 283 281 302 315 322

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Enix - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía