Прејди на содржината

Енико

Од Википедија — слободната енциклопедија

Енико (унгарски јазик:Enikő), е унгарско женско име кое потекнува од името Енех (Унгарски јазик:Enéh), кое има корени во ѕборовите уно (унг:ünő) што значи лане.

Името го создал унгарскиот поет Михал Верешмарти (унг:Mihály Vörösmarty).

Варијации на имиња[уреди | уреди извор]

Именден[уреди | уреди извор]

Познати личности[уреди | уреди извор]

  • Детар Енико (Détár Enikő) - глумица
  • Есењи Енико (Eszenyi Enikő) - глумица

Познати луѓе од фолклорот[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]