Ензимски индуктор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ензимски индуктор е лек кој ја зголемува метаболитичката активност на ензим или преку врзување за ензимот и негова активација, или преку зголемување на експресијата на генот кој кодира за тој ензим.[1][се бара страница] Спротивно на него е ензимски репресор.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Principles of Fermentation Technology (2nd издание). Elsevier. 2013. ISBN 9781483292915. https://books.google.com/books?id=CW8vBQAAQBAJ. посет. 1 август 2016 г.