Ене Ергма

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ене Ергма
Роден29 февруари 1944 Уреди на Википодатоците (age 80)
Раквере Уреди на Википодатоците
Установа
  • Универзитет во Тарту Уреди на Википодатоците
ЗанимањеФизичар, астроном уреди на википодатоците
НаградиOrder of the National Coat of Arms, Grand Cross of Honor for Services to the Republic of Austria, Голем крст на Орденот за заслуги за Италијанската Република, Grand Cross of the Order of Prince Henry, Commander with Star of the Order of Merit of the Republic of Poland Уреди на Википодатоците


Ене Ергма (родена на 29 февруари 1944 година, во Раквере ) е естонски политичар, член на Риигикогу (Естонскиот парламент) и научник . Таа била член на политичката партија Унија на Про Патриа и Рес Публика и, пред да се спојат двете партии, член на партијата Рес Публика . На 1 јуни 2016 година, Ергма објавила дека се повлекува од партијата, бидејќи партијата го изгубила својот идентитет и станала популистичка.[1]

Образование и научна кариера[уреди | уреди извор]

Ергма ја добила својата диплома со пофалба (дипломиран/магистер еквивалент) по астрономија и докторат по физика и математика на Московскиот државен универзитет Ломоносов и диплома за диплома од Институтот за вселенски истражувања, Москва. Пред да влезе во политиката, таа работела како професор по астрономија на Универзитетот во Тарту, Естонија (од 1988 година). Во 1994 година, таа била избрана за Естонската академија на науките . Поголемиот дел од нејзините научни истражувања се направени за еволуцијата на компактните објекти (како што се белите џуџиња и неутронските ѕвезди ) и, исто така, и експлозиите на гама зраци .

Политичка кариера[уреди | уреди извор]

Од март 2003 до март 2006 година, Ергма била претседател на Риигикогу . Од март 2006 до април 2007 година, таа била втор потпретседател на Риигикогу. На 2 април 2007 година таа била реизбрана за претседател на Риигикогу и ја задржа функцијата до март 2014 година [2]

Ергма била единствениот кандидат во првиот круг од претседателските избори во 2006 година во Риигикогу на 28 август 2006 година. Таа собрала 65 гласа, 3 гласа помалку од најмалку 2/3 од гласовите Риигикогу потребни за изборите.

Таа, исто така, се кандидирала заедно со Воли Калм и Бируте Клас за претседател на Универзитетот во Тарту, но не била избрана. Таа влезе во парламентот додека Дмитриј Медведев бил премиер на Русија.

Таа е претседателка на Комитетот за вселенски истражувања на Риигикогу.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Список на Естонци

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Former Riigikogu president Ene Ergma leaves IRL“. ERR. 3 June 2016. Посетено на 3 June 2016.
  2. „Riigikogu juhatus“. Riigikogu.
  3. esa. „Estonia accedes to ESA Convention“. European Space Agency. Посетено на 9 June 2017.

Надворешни врски

https://www.famousbirthdays.com/people/ene-ergma.html

Претходник
Томас Сави
Претседател на Риигикогу
2003–2006
Наследник
Томас Варек
Претходник
Томас Варек
Претседател на Риигикогу
2007-2014
Наследник
Еики Нестор