Прејди на содржината

Ендоскоп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Флексибилен ендоскоп
Цртежи на Боцинивиот „Лихтлајтер“, ран ендоскоп

Ендоскоп – осветлен оптички, типично тенок и цевчест инструмент (вид бороскоп кој се користи за гледање длабоко во телото при процедура која се нарекува ендоскопија. „Ендо“ на грчки значи „внатре“ додека „скоп“ доаѓа од грчкиот збор „скопос“ што значи гледа. Се користи за испитување на интерните органи како што е грлото или езофагус. Посебни инструменти кои се користат за испитување на одреден орган, се нарекуваат според тој орган. Такви се цитоскопот, нефроскопот (бубрег), бронхоскопот (бронхии), артроскопот и колоноскопот (дебело црево) и лапароскопот (абдомен или карлица).[1] Овие инструменти може да се користат за визуелно испитување и дијагностика, или за асистенција при хируршка интервенција како при артроскопијата

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Medical Definition of Endoscope“. Medicinenet.com. Архивирано од изворникот на 2016-03-12. Посетено на 11 August 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]