Ендомизиум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Структура на мускулот - ендомизиумот е прикажан на долниот централен дел

Ендомизиумот е слој од сврзното ткиво кај мускулите, кој го обвиткува мускулното влакно[1]. Тој претежно е составен од ретикуларни (мрежести) влакна, а исто така содржи и капилари, нерви и лимфни клетки.

Терминот срцев скелет понекогаш се смета синоним со ендомизиумот, но понекогаш тоа се однесува на комбинација на ендомизиум и перимизиум.


Наводи[уреди | уреди извор]