Енгелсбершка железарница

Координати: 59°58′00″N 16°00′30″E / 59.96667° СГШ; 16.00833° ИГД / 59.96667; 16.00833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Енгелсбершка железарница
светско наследство на УНЕСКО
МестоЕнгелсберг, Фагерста, Шведска
Критериумкултурно: (iv)
Навод556rev
Запис1993 (XVII заседание)
Површина9.596 ha (23.71 acres)
Координати59°58′00″N 16°00′30″E / 59.96667° СГШ; 16.00833° ИГД / 59.96667; 16.00833

Енгелсбершката железарница (шведски: Engelsbergs bruk) ― железарница во Енгелсберг, село во општината Фагерста во Вестманланд, Шведска. Изградена била во 1681 година од Пер Ларсон Гиленхок (1645-1706) и била развиена во една од најсовремените железничарници во светот во периодот до 1700-1800 година. Таа е наведена како светско наследство на УНЕСКО од 1993 година.

Име[уреди | уреди извор]

Железарницата Енгелсберг го носи името според селото Енгелсберг кое па го носи името по Енглика. Енглика, роден во Германија, започнал да произведува железо во Енгелсберг во 14 век.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Историјата на производство на железо во регионот датира од најмалку 13 век. Месните селани ја ископувале рудата и го произведувале железото користејќи примитивни печки.[2]

На крајот на 16 век, во Енгелсберг биле воведени посовремени методи на производство и обемот на производство значително се зголемил во следните децении.[2]

Опис[уреди | уреди извор]

Зачуваните згради вклучуваат главна куќа, испекторската куќа и куќа за топење со висока печка.[2]

Светско наследство на УНЕСКО[уреди | уреди извор]

Енгелсбершката железарница е светско наследство наУНЕСКО. Додадено е на списокот во 1993 година.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Världsarvet Engelsbergs bruk“. Посетено на 12 август 2021.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Engelsberg Ironworks“. Посетено на 12 август 2021.
  3. „Sweden“. Посетено на 12 август 2021.

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]