Енгелберт Долфус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Енгелберт Долфус
Енгелберт Долфус о. 1930
Канцелар на Австрија
На должноста
20 мај 1932 – 25 јули 1934
На должноста
20 мај 1933 – 25 јули 1934
На должноста
20 мај 1932 – 10 јули 1934
На должноста
18 март 1931 – 25 јуни 1934
Лични податоци
Роден(а) 4 октомври 1892 г.
Тексинг, Австрија
Починал(а) 25 јули 1934 г. (41 г.)
Виена, Австрија
Партија Татковински фронт (1933 — 1934)
Други припадности Христијанска партија (до 1933)
Установа Виенски универзитет
Воена служба
Траење 1914 — 1918

Енгелберт Долфус (германски: Engelbert Dollfuß; Тексингтал, Долна Австрија, 4 октомври 1892Виена, 25 јули 1934) — австриски политичар, водач на Христијанско-социјалната партија, подоцна на Татковинскиот фронт. Канцелар на Австрија од 1932 до 1934 г. Бил убиен од пучисти.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Engelbert Dollfuss | chancellor of Austria | Britannica“. www.britannica.com (англиски). Посетено на 2023-05-02.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]