Енвер Хадри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Енвер Хадри
Гробницата со фразата „Косово е нашата непростлива крв“.
комеморативна плоча - Rue d'Albanie 23
Енвер ХАДРИ улица Пеје Косово

Енвер Хадри (1941 – 25 февруари 1990) бил косовски Албанец активист за човекови права. Според албанскиот блог AACL, тој бил убиен додека застанал на семафор во Брисел, од тројца Југословени кои наводно работеле за Управата за државна безбедност (УДБА) . Ова се случило во комуната Сен Жил, на раскрсницата помеѓу улицата Сент Бернар и улицата де ла Викторија. Хадри со себе го имал списокот со 32 Албанци убиени на Косово од Србија, кој следниот ден ќе го достави до Комитетот за човекови права на Европскиот парламент. Живеел во Брисел од 1972 година каде работел на дневен ред на човековите права на Албанците на Косово.[1][2][3] Тој, исто така, бил уапсен во 1999 година од српската полиција, откако зборувал за политички убиства за време на владеењето на поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ. Но, случајот против него бил прекинат по неколку месеци и тој бил обештетен за тортура.

Убијци биле Андрија Лакониќ, Веселин Вукотиќ и Дарко Ашанин . Лакониќ бил убиен во Србија од Вукотиќ набргу по убиството на Хадри, додека Ашанин првпат беше уапсен во Грција каде што требал да им биде предаден на белгиските власти кога интервенираше грчкиот министер за правда и тој бил предаден на Србија. Истата година бил убиен во Србија. Веселин Вукотиќ беше уапсен во Шпанија во 2006 година. Според шпанската полиција, Вукотиќ освен што го убил Енвер Хадри, имал и документи кои го инкриминираат поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ во бројни атентати.[1][2] Во април 2003 година, заштитен сведок на обвинителството на ОН за воени злосторства, кој рече дека работел за тајната служба на Југославија, на судењето на Милошевиќ во Хаг, тврдел дека Вукотиќ еднаш признал дека го убил Хадри. Заштитениот сведок кој сведочел од зад затемнети стакла рече: Вукотиќ „ми кажа за ликвидацијата на Албанците низ Европа“. Тоа го направил по наредба на југословенската тајна служба. Последно што го спомнал е дека го убил Хадри.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „CNN.com - Spain arrests Serb murder suspect - Feb 27, 2006“. CNN. Посетено на 2 May 2010.
  2. 2,0 2,1 ELPAIS.es (27 February 2006). „Detenido en Barajas el yugoslavo Veselin Vukotic, testigo de cargo clave en el juicio a Milosevic“. Посетено на 1 August 2017.
  3. 030429ED
  4. „Spanish police arrest man wanted in killing of Yugoslav human rights activist“. Архивирано од изворникот на 2007-09-27. Посетено на 1 August 2017.