Прејди на содржината

Енвер Измајлов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Enver İzmaylov
Енвер Измајлов 2009 година во Германија.
Животописни податоци
Роден(а)12 јуни 1955(1955-06-12)(69 г.)
Фергана, Узбекска Советска Социјалистичка Република, Советски Сојуз, денешна Фергана, Узбекистан
ЖанровиФолк, џез
ЗанимањаМузичар
ИнструментиГитара
Период на активност1970 – денес

Енвер Измајлов ( украински: Енвер Ізмайлов , руски: Энвер Измайлов ) роден (12 јуни 1955) е кримски татарски фолк и џез гитарист кој користи стил на тапкање на електрична гитара .

Кариера[уреди | уреди извор]

Енвер Измајлов е роден во Фергана, Узбекистанска Советска Социјалистичка Република, Советски Сојуз во семејство на кримско-татарско семејство кое претходно било депортирано од Крим во кое подоцна се вратил во 1989 година.

Иако свирел гитара од својата петнаесетта година, студирал фагот во музичкото училиште во Фергана и дипломирал во 1973 година. Осум години беше член на групата Сато и се појави на албумите Efsane (1986) и Give Your Love for a Friend in a Circle во (1987). Се вратил на училиште и добил диплома од Универзитетот Ташкерт, а потоа започнал соло кариера.[1]

Во 1995 година победи на Првиот европски меѓународен натпревар по гитара во Лозана, Швајцарија. Во текот на истата година, тој беше прогласен за музичар на годината од украинските музички критичари. Имаше турнеи во Украина, Русија, Естонија, Молдавија, Бугарија, Финска, Норвешка, Шведска, Данска, Белгија, Италија, Германија, Турција и САД [1]

Покрај снимањето соло албуми, тој има работено во дуети со францускиот клавијатурист Ксавиер Гарсија, турскиот тапанар Бурхан Окал и британскиот саксофонист Џеф Ворен. Тој го основа уметничкото трио на Крим со Бари Рустем на перкусии и Наркет Рамазанов на кларинет, саксофон и флејта.[1] Измајлов е и гркланик .

Техника[уреди | уреди извор]

Измајлов свири гитара со тапкање по вратот на електричната гитара со врвовите на прстите како да е клавијатура.[1][2][3] Слична техника користи и џез гитаристот Стенли Џордан .[1]

Измајлов комбинира кримско-татарска традиционална музика, турска, узбекистанска, балканска, класична музика и џез . Многу од неговите дела се компонирани во временски потписи како што се 5/8, 7/8, 9/8, 11/8, 11/16 и 13/16 кои се вообичаени во кримската татарска музика. Тој има гитара со троен врат што му била направена по нарачка во Киев . Тој користи две нестандардни подесувања : (ниско до високо) E, B, E, E, B, E и C, C, G, C, C, C.[2]

Семејство[уреди | уреди извор]

Ќерката на Енвер Леније Измајлова е популарна пејачка меѓу Кримските Татари. Таа комбинира фолк, џез и поп музика на нејзиниот репертоар.

Дискографија[уреди | уреди извор]

  • На чаршија во Фергана (Туту, 1993)
  • Уметност на дуото со Џеф Ворен (Туту, 1996)
  • Источната легенда (Боем, 1998)
  • Минаре (Боем, 1999)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Harris, Craig. „Enver Izmailov“. AllMusic. Посетено на 12 August 2017. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Harris“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  2. 2,0 2,1 Prasad, Anil (1 July 2010). „Enver Izmaylov“. Guitar Player. Посетено на 13 August 2017. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Prasad“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  3. Yanow, Scott (2013). The Great Jazz Guitarists. San Francisco: Backbeat. стр. 220. ISBN 978-1-61713-023-6.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]