Емоционална математика (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Емоционална математика е канадски филм во режија на Паоло Барзман. Главните улоги ги толкуваат: Сузан Сарандон, Габриел Брн, Кристофер Пламер и Макс фон Сидов. Филмот е снимен според истоимениот роман на канадскиот писател Мет Коен.

Содржина[уреди | уреди извор]

Филмот е приказна за тројца долгогодишни пријатели кои се запознале во концентрационен логор за време на Втората светска војна. По 35 години, тие се среќаваат во едно идилично село. Една летна ноќ, нивното заедничко минато се пресликува во сегашноста и прераснува во нежна љубовна приказна, која може да има фатални последици.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 840, 1.8.2014, стр. 3.