Емори Холмс II

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Емори Холмс II е американски писател. Емори Холмс II живее во Лос Анџелес. Тој пишува романи, драми, поезија, колумни и литература за деца. Неговите раскази излегуваат во повеќе весници и списанија, како: „San Francisco Chronicles“, „Chicago Tribune“, „Los Angeles Times“, „New York Times“, „Los Angeles Magazine“ и „Essence“. Неговиот расказ „Попознат како Мојсеј Рокфелер“ е објавен на македонски јазик во 2010 година, во збирката „Кокаински хроники“, во издание на „Темплум“.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Гери Филипс и Џери Tервалон (уредници), Кокаински хроники, Темплум, Скопје, 2010, стр. 113.