Еми Келер

Од Википедија — слободната енциклопедија

Еми Келер, родена на 22 мај 1858 година во Стокхолм, Шведска, починала на 2 февруари 1925 година во Фреста, Шведска, била шведска химнописка и писателка. Нејзините попознати дела се Божиќната песна Nu [1] и музиката за детската божиќна песна Raska fötter Springa tripp, tripp, tripp („Liten julvisa“), подоцна и со текст на Сигрид Сколдберг-Петерсон .[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

 

Дополнително читање[уреди | уреди извор]

  • Emmy Köhler at Svenskt kvinnobiografiskt lexikon
  1. „Nu tändas tusen juleljus“ (Swedish). Swedish Film Databse. Архивирано од изворникот на 3 December 2014. Посетено на 13 January 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. „Liten julvisa“ (Swedish). Swedish Film Databse. 1935. Посетено на 13 January 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)