Прејди на содржината

Список на емири на Катар

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Емир на Катар)
Емир of Катар
امیر الدوله القطر


ЗвањеНеговото Височество
ПрестолонаследникТамим бин Хамад ел-Тани
Прв владетелЏасим бин Мухамед ел-Тани
Основање1868

Ова е список на емири на Катар. Сите се членови на династијата ел-Тани. Државотворец на Катар е шеикот, Мухамед бин Тани (1868), кој не ја носел титулата „емир“. Династијата води потекло од Бану Тамим, еден од најголемите родови во Арапскиот Полуостров.

Емири на Катар (1868-)

[уреди | уреди извор]
Име На власт Белешки
Од До
шеик Мухамед бин Тани 1868 1878
шеик Џасим бин Мухамед ел-Тани 1878 17 јули 1913
шеик Абдула бин Џасим ел-Тани 17 јули 1913 20 август 1949 абдицирал; поч. 25 април 1957
шеик Али бин Абдула ел-Тани 20 август 1949 24 октомври 1960 абдицирал; поч. 31 август1974
шеик Ахмед бин Али ел-Тани 24 октомври 1960 22 февруари 1972 симнат од братучед му Халифа; поч. 25 ноември 1977
шеик Халифа бин Хамад ел-Тани 22 февруари 1972 27 јуни 1995 симнат од син му Хамад
шеик Хамад бин Халифа ел-Тани 27 јуни 1995 на власт

Поврзано

[уреди | уреди извор]