Емир Локмиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Емир Локмиќ
Лични податоци
НационалностБосна и Херцеговина
Роден(а)23 декември 1997 (1997-12-23) (24 г.)
Сараево, Босна и Херцеговина
Спорт
СпортАлпско скијање

Емир Локмиќ (роден на 23 декември 1997 година) - машки алпски скијач од Босна и Херцеговина, кој се натпреварувал за Босна и Херцеговина на Зимските олимписки игри 2018.[1]

Моментално, тој скија за скијачкиот клуб Жељезничар од Сараево.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Alpine Skiing | Athlete Profile: Emir LOKMIC - Pyeongchang 2018 Olympic Winter Games“. www.olympic.org (англиски).
  2. „LOKMIC Emir - Biographie“. data.fis-ski.com (англиски).