Емине Ѓул Бахар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Емине Ѓул Бахар
Гробот на Емине Ѓул Бахар
РоденЕмине
1434
Албанија
Починал1492
Цариград
НародностОсманлии
Познат(а) поВалиде султан
Вероисповедислам
Сопружник/циБајазит II
ДецаМехмед II

Емине Ѓул Бахар (1434 – 1492) била жена на османлискиот султан Мехмед II и валиде султан на Бајазит II во периодот од 1481 до 1492.

Таа имала албанско потекло,[1][2]. Мајката на Бајазит II, постариот син на Мехмед II починала 14 години пред тој да седне на османлискиот престол. Поради ова Емине станала валиде султан во период од 11 години како вдовица на Мехмед II и маќеа на Бајазит II.

Во османлискиот харем влегла во 1446 година и играла важна улога во текот на нејзиното делување.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Edmonds, Anna. Turkey's religious sites. Damko. стр. 1997. ISBN 975-8227-00-9.
  2. Babinger, Franz (1992). Mehmed the Conqueror and His Time. Princeton University Press. стр. 51. ISBN 0-691-01078-1.