Емил Линденфелд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Емил Линденфелд (1905 – 1986) бил унгарско-американски сликар. Тој е најпознат по својот живописен избор на бои за сликање, идилични пастирски пејзажи, сензуалните актови, селани на терен, а неговата најдраматична тема е животот на рударите.

Раните години[уреди | уреди извор]

Емил Линденфелд е роден во 1907 година во Хомезевасхарли, Унгарија. Неговото семејство биле Евреи. Тој ги започнал своите уметнички студии под надзор на Јанос Торњаи, унгарски мајстор од 20 век. На 15 години, градот одржувал изложба на неговите слики во локалното кино.

Во 1926 година, на 21-годишна возраст, се преселил во Милано, Италија. Почнал да слика голем број масивни композиции на работници, идилични пастирски пејзажи, сензуални актови и селани на теренот. Неговата најдраматична тема беше животот на рударот. Тој исто така ги наслика лагуните од Венеција, уморните луѓе кои се одмараат на паркот, портретите на Христос и Распетието. Изложби биле одржани во се повеќе и повеќе престижни галерии и неговата работа биле прикажани на три до четири изложби годишно.

Живот за време на Втората светска војна[уреди | уреди извор]

За време на Втората светска војна Линденфелд го загубил своето студио, заедно со сите негови имоти, во бомбардирањето. Следните неколку години ги поминал во планинско село Асиаго . Во овој период, тој создаде неколку големи композиции, планински сцени, пејзажи и претстави на животите на месното население. По враќањето од животот во планините, почнал да ги изложува своите нови слики. Во 1946 година, тој беше избран за советник на италијанската уметност. Во 1956 година, истата година од унгарското востание, тој одлучи да се пресели во Њујорк.

Соединети Држави[уреди | уреди извор]

Линденфелд беше поканет на изложба со Френк Лојд Рајт, во Њујорк Колосеумот, каде изложил 150 слики. Линденфелд, самиот, организирал многу изложби и ги збогатил неколку американски музеи со своите слики. За време на неговата долга кариера, неуморно барал нови начини да се изрази себеси и неговите фантазии. Во последната фаза од неговиот живот, неговите слики можеби беа најразвиени од неговото вистинско јас. Тоа природно му дојде на тој што честопати свиреше и понекогаш се шегуваше со четкички. Тоа беше најмирниот, најсреќниот и најширокиот период од неговиот живот.

Линденфелд почина во неговиот дом во 1986 година и беше погребан на мали историски гробишта во Бедминстер, Њу Џерси.

Периоди на боја[уреди | уреди извор]

Линденфелд помина низ 16 различни периоди. Научниците цитираат четири посебни фази: Суштинската фаза, Импресионистичката фаза, Миражната фаза и Пост хуманата фаза. Најзначајните од кои боите, доминантните, се менуваат во секој период. Тој имаше блескав жолт период, помина низ синиот мрачен период и неговиот живописен портокаловен период. Последните три фази на Емил биле: импресионистички, Мираж и раѓање на универзумот.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]