Прејди на содржината

Емил Димитров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Емил Димитров
Роден 23 декември, 1940
Плевен, Царство Бугарија
Починал 30 март, 2005
Софија, Бугарија

 

Емил Димитров (23 декември 1940 во Плевен – 30 март 2005 во Софија ) бил пејач, музичар и композитор од Бугарија. Тој беше популарен по неговите песни „Ако си дал“, „Нашиот сигнал“, „Само еден живот“, „Џулија“, „ Арлекино“, и други. Димитров беше исклучително плоден уметник, со 400 песни на неговиот репертоар, а 280 од нив се од негова композиција; тој во својот живот издаде 30 албуми.[1]

Роден е како син на илузионистот Факира Мити.[2] Во 1970 година тој потпиша договор со француската издавачка куќа ЕМИ Пате-Маркони, која го издаде неговиот прв сингл на француски јазик „L'amour c'est toi“ .[3] Неговата песна Моника е распродадена со тираж од над 500.000 примероци во Германија и 100.000 примероци во Белгија.[4]

Според американското списание Билборд, Емил Димитров има продадено над 40 милиони копии од своите албуми во земјите во Источна Европа и СССР.[3][5][6][4][7]

  1. „80 години от рождението на поп легендата на България Емил Димитров“ [80th anniversary of the birth of Bulgarian pop legend Emil Dimitrov]. Bulgarian National Radio (бугарски). 23 December 2020. Посетено на 5 July 2023.
  2. „Синът на Емил Димитров с разтърсващо разкритие“ ["The son of Emil Dimitrov makes a shocking reveal"]. Standart (newspaper) (англиски). 26 October 2017. Посетено на 5 July 2023.
  3. 3,0 3,1 Billboard 31 Oct 1970
  4. 4,0 4,1 „Eмил Димитров“. Архивирано од изворникот на 5 March 2017. Посетено на 5 March 2017. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „P10“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  5. „Eмил Димитров“. Архивирано од изворникот на 16 March 2017. Посетено на 5 March 2017.
  6. „Eмил Димитров“. Архивирано од изворникот на 5 March 2017. Посетено на 5 March 2017.
  7. „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на 5 March 2017. Посетено на 5 March 2017.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]