Прејди на содржината

Емили Шукбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
2017

Емили Флер Шукбург е климатски научник, математичар и комуникатор на наука. Таа е директор на Кембриџ Нула, иницијатива за климатски промени на Универзитетот во Кембриџ,[1] и е соработник на колеџот Дарвин, Кембриџ. Нејзините истражувачки интереси вклучуваат динамика на атмосфера, океани и клима и наука за податоци за животната средина. Таа е теоретичар, бројчени моделар и научник за набљудување.

Образование[уреди | уреди извор]

Шукбург одела на колеџот Магдалена, Оксфорд, каде заработила диплома по математика во 1994 година. После тоа завршила како доктор на науки по применета математика на Универзитетот во Кембриџ во 1999 година. Шукбург извршила пост-докторски истражувања во École normale supérieure во Париз од 2001 до 2003 година и на МИТ во 2005 година како посетувач-научник, работејќи во областите на атмосферата и океанската динамика.[2]

Кариера[уреди | уреди извор]

Во 2000 година, Шукбург станала научен соработник на колеџот Дарвин, Кембриџ и соработник по математика во 2003 година; Од 2019 година таа има неколку позиции во рамките на Универзитетот во Кембриџ - таа е читател на Одделот за компјутерски науки и технологија, соработник на Центарот за наука и политика[3] и соработник на Институтот за одржливост на Кембриџ.[4] Шукбург го предводела УКРИ, Центарот за докторска обука за примена на АИ, во проучување на еколошки ризици.[5]

Таа се приклучила на британското истражување на Антарктикот во 2006 година, каде што го водела проектот за регулирање на океанот на климата од Советот за истражување на природна средина (NERC) од топлина и одземање на јаглерод и транспорти (ORCHESTRA). Таа станала шеф на истражувањето на Отворени океани во 2009 година, заменик-шеф на тимот на Поларните океани во 2015 година, и соработник во 2019 година. Нејзините истражувачки интереси вклучуваат динамика на атмосфера, океани и клима и наука за податоци за животната средина. Таа е теоретичар, бројчен моделар и научник за набљудување.

Шакбург била соработник на Кралското метеоролошко друштво, каде што била копретседавач на нивната група за комуникации за климатските науки и поранешен претседател на нивниот комитет за научни публикации.[6] Таа дејствувала како советник на Владата на Обединетото Кралство во име на NERC.[2]

Комуникација за наука[уреди | уреди извор]

Шакбург пишувала за науката за климата, одржливоста и жените во науката за публикации, вклучувајќи ги „Financial Times“,[7]New Statesman“ [8] и „Sunday Times“.[9] Таа исто така имала напишано книги, и била соавтор на серијалот „Climate Change“ за „Ladybird Expert“ со принцот од Велс и Тони Џунипер.[10] Таа служела во одборот на Кампањата за наука и инженерство.[11]

Во 2016 година таа била наградена со ОБЕ во Новогодишните почести за „услуги во науката и јавната комуникација на науката“.[12]

Публикации[уреди | уреди извор]

 • Shuckburgh, Emily; Chambers, Catherine (2015) [2014]. The Coolest Jobs on the Planet: Polar Scientist. London: Raintree. ISBN 978-1-406-28011-1.Shuckburgh, Emily; Chambers, Catherine (2015) [2014]. The Coolest Jobs on the Planet: Polar Scientist. London: Raintree. ISBN 978-1-406-28011-1. Shuckburgh, Emily; Chambers, Catherine (2015) [2014]. The Coolest Jobs on the Planet: Polar Scientist. London: Raintree. ISBN 978-1-406-28011-1.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Cambridge Zero - A bold response to the world's greatest challenge“. www.zero.cam.ac.uk (англиски). Посетено на 2019-10-15.
 2. 2,0 2,1 „Emily Shuckburgh - British Antarctic Survey“. bas.ac.uk (англиски). Посетено на 2019-10-31.
 3. „Dr Emily Shuckburgh – Networks of evidence and expertise for public policy“. csap.cam.ac.uk (англиски). Посетено на 2018-07-26.
 4. „Dr Emily Shuckburgh, Fellow – Cambridge Institute for Sustainability Leadership“. cisl.cam.ac.uk (англиски). Посетено на 2018-07-26.
 5. „AI4ER Management Team“ (англиски). Посетено на 2019-10-30.
 6. „FRMetS Register | Royal Meteorological Society“. rmets.org (англиски). Посетено на 2018-07-26.[мртва врска]
 7. „An opportunity for innovation rather than a challenge“. Financial Times (англиски). 2014-08-01. Посетено на 2018-07-26.
 8. „Innovative Britain“ (PDF). The New Statesman.
 9. „Women's Lab“ (PDF). The Sunday Times.
 10. 1948–, Charles, Prince of Wales; Juniper, Tony; Shuckburgh, Emily (26 January 2017). Climate change. illus. Ruth Palmer. London. ISBN 978-0-7181-8585-5. OCLC 973272219.CS1-одржување: бројчени имиња: список на автори (link)
 11. CaSE. „CaSE | CaSE Team“. sciencecampaign.org.uk. Посетено на 2018-07-26.
 12. „New Year's Honours – Dr Emily Shuckburgh OBE“. darwin.cam.ac.uk (англиски). Архивирано од изворникот на 2018-11-30. Посетено на 2019-01-31.