Емили Флајгар-Карлен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Емили Флајгар-Карлен

Емили Флајгар-Карлен ( 8 август 1807 година, Стромстад – 5 февруари 1892 година, Стокхолм ) — шведски романсиер.

Животопис[уреди | уреди извор]

Таа основала добротворни организации за помош на ученици и наставници, и на рибари и нивни вдовици. Најпозната е со хифенираното име Флејгар-Карлен .  Нејзината ќерка, Роза Карлен (1836–1883), исто така била популарна романсиерка.[1]

Публикации[уреди | уреди извор]

Нејзиниот прв роман „ Валдемар Клајн “ бил објавен во 1838 година. Во тој и во неколку подоцнежни романи, како што е Rosen på Tistelön (1842; Розата од Тистелин, 1842), Pål Värning, Enslingen på Johannisskäret (1846; Пустиник, 4 тома, 1853), Jungfrutornet, and Ett köpmanshus i skärgården (1859; Куќата на трговецот на карпите ), таа пишувала за животот во архипелагот и морето, додека расказите за романи како што се Fosterbröderna, Fideikommisset, Ett år, En nyckfull kvinna, Kamrer Lassman и Vindskuporna се одвиваат во средната или горната класа.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • (шведски) Svenskt biografiskt handlexikon
  • „Ivar or the Skjuts-Boy“. runeberg.org. Посетено на 7 May 2011.
  • This article incorporates text from a publication now in the public domain: Gilman, D. C.; Peck, H. T.; Colby, F. M., eds. (1905). "Carlén, Emilia Smith Flygare" . New International Encyclopedia (1st ed.). New York: Dodd, Mead.
  1.  Една или повеќе речениците пред наводов вклучуват текст од дело кое сега е во јавна сопственостChisholm, Hugh, ed. (1911) "Flygare-Carlén, Emilie" Енциклопедија Британика 10 (XI ed.) Cambridge University Press стр. 585