Емили Блант

Од Википедија — слободната енциклопедија
Емили Блант
Блант на Париската премиера на
На работ на иднината во мај 2014
Роден(а)Емили Оливија Лора Блант
23 февруари 1983(1983-02-23)(41 г.)
Лондон, Англија
ЖивеалиштеЛос Анџелес, САД
Националност
 • Британско
 • Американско
ЗанимањеГлумица
Активен период2003–сè уште
СопружникЏон Красински (в. 2010)
Деца1
РодниниПитер Блант (дедо)
Криспин Блант (чичко)
Стенли Тучи (зет)

Емили Оливија Лора Блант (родена на 23 февруари 1983 г.)[1] — англиска глумица.

Таа играла во филмовите: Ѓаволот носи Прада (2006), Младата Викторија (2009), Агенти на судбината (2011), Лупер (2012), На работ на иднината (2014), Во шумата (2014) и Сикарио (2015). Таа пет пати била номинирана за Златен глобус, четири пати за наградата на националната асоцијација на критичари и еднаш за наградата БАФТА. Таа добила Златен глобус за најдобра глумица во споредна улога за нејзината изведба во телевизискиот филм Ќерката на Гидеон (2007).[2] Во 2009 година, таа ја добила БАФТА Британија наградата за најдобра британска глумица на годината.[3]

Ран живот[уреди | уреди извор]

Блант е родена во Лондон, Англија,[4][5] како второ дете во семејството на Џенис,[6] учителка и поранешна глумица, и баристерот Оливер Симон Питер Блант.[7][8][9] Таа има две сестри, Фелисити и Сузана и брат Себстијан.[7] Нејзиниот дедо, Питер Блант бил офицер во британската армија, а нејзиниот чичко Криспин Блант [10] е политичар и пратеник во британскиот парламент.

Од 7 до 14-годишна возраст, Блант имала проблем со пелтечење.[11] Нејзина учителка и помогнала да го надмине пелтечењето преку глума.[12] Таа е член на одборот на директори на американскиот институт за пелтечење.[13] Блант се школувала во училиштто „Ibstock Place“ и на 16-годишна возраст се запишала во приватниот колеџ за уметности „Hurtwood House“.[14] Таму, таа била откриена од агент.[14]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Блант и сопругот Џон Красински на доделувањето на Златните Глобуси во 2013

Блант била во тригодишна врска со канадскиот пејач Мајкл Бубле. Тие се запознале во 2005 година зад сцената на доделувањето на наградите Логи во Мелбурн. Тие живееле заедно во Ванкувер, Канада, но ја прекинале врската во 2008 година.[15]

Во ноември 2008 година, Блант започнала врска со американскиот глумец Џон Красински. Блант и Красински се вериле во август 2009,[16] и се венчале на 10 јули 2010 година во Комо, Италија.[17] На 16 февруари 2014, тие ја добиле ќерката Хејзел.[18]

Нејзиниот брат, Себастијан, исто така е глумец, а нејзината сестра Фелисити, која е книжевен агент[19] е омажена за глумецот Стенли Тучи, кој играл заедно со Емили во Ѓаволот носи Прада. Емили била таа која ги запознала двајцата.[20][21]

Во август 2015 година, таа добила американско државјанство.[22]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филм[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Белешки
2004 Моето љубовно лето Тамсин
2006 Ѓаволот носи Прада Емили Чарлтон
2006 Неодолива Мара
2007 Ладен ветер Девојка
2007 Клуб на обожаватели на Џејн Остин Пруди
2007 Девојката на мојот брат Рути Дрејпер
2007 Војната на Чарли Вилсон Џејн Лидл
2008 Големиот Бак Хауард Валери Бренан
2008 Весело чистење Нора Ларковски
2009 Младата Викторија Кралица Викторија
2009 Љубопитност Ема Краткометражен филм
2010 Човекот волк Гвен Конлиф
2010 Дива мета Роуз
2010 Гуливеровите патувања Принцеза Мери
2011 Гномео и Јулија Јулија (глас)
2011 Агенти на судбината Елиз Селас
2011 Ловење лососи во Јемен Харијет Четвуд-Талбот
2011 Сестра на твојата сестра Ајрис
2011 Мапетс Г-ца Пиги кратко појавување
2012 Петтогодишна вердиба Вајолет Барнс
2012 Лупер Сара
2012 Артур Њуман Михаела/Шарлот Фицџералд
2013 Ветрот се засилува Наоко Сатоми (глас) Англиска синхронизација
2014 На работ на иднината Рита Вратаски
2014 Во шумата Жена на пекарот
2015 Сикарио Кејт Мејси
2016 Животински крекери Зои Хантингтон (глас) Пост продукција
2016 Ловецот Фреја[23] Пост продукција

Телевизија[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Белешки
2003 Будика Изолда ТВ филм
2003 Војната на Фојл Луси Маркам Епизода: „War Game“
2003 Хенри VIII Катерина Хауард ТВ филм
2004 Поаро Линет Риџвеј Епизода: „Death on the Nile“
2005 Империја Кемен 6 епизоди
2005 Чудниот случај на Шерлок Холмс и Артур Конан Дојл Џин Леки ТВ филм
2006 Ќерката на Гидеон Наташа ТВ филм
2009 Симпсонови Џулијет Хобс (глас) Епизода: „Lisa the Drama Queen“

Театарски претстави[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога
2000 Блаженство Меди[24]
2001–2002 Кралско семејство Гвен
2002 Винсент во Брикстон Јуџени Лојер
2002 Ромео и Јулија Јулија

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Monitor“. Entertainment Weekly (1248). 1 March 2013. стр. 25.
 2. „Emily Blunt“. IMDB. Посетено на 31 October 2011.
 3. „Britannia Award Honorees - Awards & Events - Los Angeles - The BAFTA site“. British Academy of Film and Television Arts (BAFTA). Посетено на 31 July 2012.
 4. „Person Details for Emily Olivia L Blunt, "England and Wales Birth Registration Index, 1837-2008" — FamilySearch.org“. familysearch.org. Посетено на 4 October 2015.
 5. „Emily Blunt: Biography“. TVGuide.com. Посетено на 17 February 2014.
 6. „Celeb's favourite motherly advice“. dotcomgiftshop.com.
 7. 7,0 7,1 Day, Eli TELASO INIe zabeth (21 June 2009). „Enter a new leading lady“. The Guardian. London. Посетено на 30 December 2009.
 8. Stein, Ruthe (27 September 2007). „Blunt moves from the runway to the royal family“. San Francisco Chronicle. Посетено на 30 December 2009.
 9. „Oliver Blunt, Esq, QC Authorised Biography - Debrett's People of Today“. debretts.com. Архивирано од изворникот на 2011-03-02. Посетено на 2015-10-20.
 10. „Stanley Tucci Marries Felicity Blunt“. People. 8 August 2012. Посетено на 24 August 2012.
 11. „Emily Blunt Talks About Stuttering“. stutteringhelp.org. Stuttering Foundation of America. Посетено на 15 July 2015.
 12. „Emily Blunt on How She Overcame Her Stutter“. vulture.com. 8 June 2011. Посетено на 15 October 2012.
 13. „Staff and Board of Directors“. Архивирано од изворникот на 2012-10-19. Посетено на 15 October 2012.
 14. 14,0 14,1 „Emily Blunt- Biography“. Yahoo Movies. Посетено на 15 October 2012.
 15. Mascia, Kristen. „Emily Blunt and Michael Bublé Split“. People. Посетено на 1 November 2011.
 16. Oh, Eunice (28 August 2009). „Emily Blunt & John Krasinski Are Engaged“. People (magazine). Посетено на 24 August 2012.
 17. „Emily Blunt, John Krasinski Wed in Italy!“. Us Weekly. Посетено на 1 November 2011.
 18. Eggenberger, Nicole (16 February 2014). „Emily Blunt Gives Birth, Welcomes Daughter Hazel With Husband John Krasinski“. Us Weekly. Посетено на 16 February 2014.
 19. „Sebastian Blunt, actor“. Посетено на 28 April 2012.
 20. „Stanley Tucci Engaged To Emily Blunt's Sister Felicity!“. US Weekly. Посетено на 16 April 2012.
 21. „Hunger Games Star Stanley Tucci Secretly Marries Emily Blunt's Sister, Felicity“. E Online. Посетено на 24 August 2012.
 22. „Emily Blunt Becomes A U.s. Citizen“. Contactmusic.com. 6 August 2015. Посетено на 16 September 2015.
 23. „Cedric NicolasTroyan“. Twitter. Посетено на 4 October 2015.
 24. Taylor, Ella (1 March 2009). „Down to Earth, Even When Off the Wall“. The New York Times. Посетено на 7 December 2009.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]