Емзетал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Емзетал
Место во Валтерсхаузен
Шмербах, дел од општината Емзетал
Шмербах, дел од општината Емзетал
Емзетал is located in Германија
Емзетал
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Град Валтерсхаузен
Основни податоци
Површина 29,87 км2
Надм. височина 375 м
Население 2.821  (31 декември 2012)
 - Густина 94 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99891
Повик. бр. 036259
Портал www.emsetal.com
Координати 50°53′1″N 10°27′22″E / 50.88361° N; 10.45611° E / 50.88361; 10.45611Координати: 50°53′1″N 10°27′22″E / 50.88361° N; 10.45611° E / 50.88361; 10.45611

Емзетал (германски: Emsetal) — поранешна општина во округот Гота, во Тирингија, Германија. Го добила името од реката Емзе. Се состои од селата Фишбах, Шмербах, Шварцхаузен и Винтерштајн. Од 31 декември 2013 е дел од градот Валтерсхаузен.

Килијанштајн (Kilianstein) — необична карпа во општината, која понекогаш е искачувана. Се наоѓа 800 метри источно од селото Винтерштајн.