Ема Шенсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ема Шенсон

Ема Софија Перпетуа Шенсон (21 септември 1827 – 17 март 1913) била шведска фотографка и сликарка. Таа била една од најраните женски професионални фотографи во Шведска.[1][2]

Биографија[уреди | уреди извор]

Фотографија на катедралата во Упсала, 1889 година

Родена во Упсала на 21 септември 1827 година, Шенсон била ќерка на благајникот на академијата Џон Шенсон и училишниот администратор Марија Магдалена Хар. Нема податоци за нејзиното образование или за тоа како се запознала со фотографирањето.[1]

До 1860-тите, таа отворила студио во Упсала, станувајќи една од најраните женски професионални фотографи во Шведска и првата што основала бизнис во Упсала. Покрај фотографиите од катедралата во Упсала, таа направила серија од околу 20 отпечатоци од албуми како почит на шведскиот ботаничар Карл Линеус (1707–1778).[3] Во 1880-тите и 90-тите години, таа направила дополнителна технички совршена серија на катедралата која го покажува напредокот и резултатите од реставраторската работа. Сликите ги откриваат не само нејзините технички вештини, туку и нејзината способност да ја позиционира камерата за да добие архитектонски одлични слики.[1] Иако негативите на Шенсон исчезнале, нејзините фотографии од катедралата што се поправа може да се видат во албум во универзитетската библиотека.[4]

Ема Шенсон починала во Упсала на 17 март 1913 година. Таа е запаметена како една од најраните женски професионални фотографи во Шведска заедно со Розали Сјоман во Стокхолм, Хилда Сјолин во Малме и Вилхелмина Лагерхолм во Еребру .[2][5]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Британката Софија Хеселиус

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 

Дополнително читање[уреди | уреди извор]

  • Emma Schenson at Svenskt kvinnobiografiskt lexikon
  1. 1,0 1,1 1,2 „Emma S P Schenson“ (шведски). riksarkivet.se. Посетено на 8 May 2016. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „ra“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „ra“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  2. 2,0 2,1 Dahlman, Eva (2004). Women photographers, European experience. Acta Universitatis Gothoburgensis. ISBN 9789173464741. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Dahlman2004“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  3. „LINNAEUS, Carolus (1707-1778)--Elias Magnus FRIES (1794-1878) and Emma SCHENSON (1837-1913, photographer). In memoriam Caroli a Linné. [Uppsala]: s.n., [c.1864]“. Christues. Посетено на 8 May 2016.
  4. „Photographs by Emma Schenson“ (шведски). Uppsala Universitetsbibliotek. Архивирано од изворникот на 12 May 2016. Посетено на 9 May 2016.
  5. Dahlman, Eva. „Kvinnliga pionjärer osynliga i fotohistorien“ (шведски). Tidskrift för genusvetenskap: University of Gothenburg. Посетено на 11 May 2016.