Ема Виклунд

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ема Виклунд (р. Шеберг; 13 септември 1968) — шведска манекенка и глумица. Таа се појавила на неколку насловни страници на списанието Elle и во музичкото видео на Џорџ Мајкл во 1992 година за „Too Funky“. Нејзините глумечки улоги ги вклучуваат улогите на полицаец Петра во четири од филмовите Такси (1998–2007).

Кариера[уреди | уреди извор]

Родена е на 13 септември 1968 година во Стокхолм, Шведска, таа е висока 177 см,[1] русокоса со сини очи која чекорела на пистата за Тиери Муглер, Кристијан Лакроа и Ланвин. Таа потпишала за Elite Model Management и можевме да ја видиме во спотот на Џорџ Мајкл за „Too Funky“ заедно со други модели како што е Линда Евангелиста.

Таа се забавувала со Улф Екберг, текстописец и соосновач на Ace of Base, од 1994 до 2000 година. Својата глумечка кариера ја започнала во 1995 година, а со четирите филмови „Такси“ (1998 – 2007) станала популарна глумица во Франција. Во нејзината родна Шведска, таа е позната како ТВ-водителка и редовна во светот на модата.

На 12 февруари 2003 година, таа се омажила за Ханс Виклунд и имале две деца, ќерката Тајра и синот Елис. Таа седнала во одборот на шведскиот моден трговец Lindex во 2007 година. Таа се појавува и во нивните реклами. Виклунд течно зборувала германски.[2]

Филмографија[уреди | уреди извор]

 • 1992 - Inferno (TV филм)
 • 1995 - Inferno
 • 1998 - Taxi, Petra
 • 1999 - Simon Sez, The Dancer
 • 2000 - Taxi 2, Petra
 • 2000 - Petite copine (short)
 • 2003 - Taxi 3, Petra
 • 2004 - Big Kiss, Sonja
 • 2007 - Taxi 4, Petra

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Emma Wiklund“. Model Management. Посетено на 27 March 2018.
 2. https://www.youtube.com/watch?v=finGxkvuMI0

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]