Ема Адбoге

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ема Адбoге

Ема Адбoге (родена 1982 година), шведска илустраторка и писателка за деца. Покрај илустрирањето на сопствените книги, таа придонела и за дела од други автори, а истовремено земала и нарачки од образовни издавачи. Во 2013 година, таа била наградена со наградата Елза Бесков за илустрираната Ленис Оле и други дела за деца.[1][2]

Биографија[уреди | уреди извор]

Родена во 1982 година во Линшепинг, Адбoге е сестра близначка на Лисен Адбoге, која исто така е илустратор, карикатурист и писател. По завршувањето на средното училиште во Мјoлби, двете студирале илустрација во училиштето за карикатура во Хофорс. До својата 21 година, секоја од нив илустрирала неколку книги од различни автори.[1][3]

Во 2011 година, за нејзината книга „Лени е шеќерно срце“, Адбoге ја освоила сребрената награда за илустрација во „Кола!“ натпреварот организиран од Здружението на шведски илустратори и графички дизајнери.[4] Тоа е приказна за едно мало девојче кое на почетокот мислела дека би било интересно да се однесува како возрасна, но кога ќе ја открие целата работа на возрасните, таа одлучува наместо тоа,таа да стане бебе.[5]

Нејзината математика на отворено: забавни активности за секоја сезона (2016) е објавена на англиски јазик. Ги охрабрува децата од пет до осум години да учат математика со играње со предмети што можат да ги најдат надвор, како што е мерење на должината на црв или правење снешко.[6]

Книгата Гропен на Адбoге во 2018 година ја добила наградата август во категорија деца и млади возрасни.[7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Emma Adbåge“ (PDF). Swedish Art Council. 2013. ISBN 978-91-85259-95-3. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-03-04. Посетено на 7 April 2017.
  2. „Elsa Beskow-plaketten tilldelas Emma Adbåge“ (Swedish). Rabén&sjögren. 2013. Архивирано од изворникот на 2017-04-07. Посетено на 7 April 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. „Tvillingarna Adbåge redan etablerade illustratörer“ (Swedish). Svenska Dagbladet. 8 March 2004. Посетено на 7 April 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  4. „Bologna 2013: Illustration“. Kulturrådet. Архивирано од изворникот на 2017-04-11. Посетено на 10 April 2017.
  5. „New Swedish Books for Young Readers 2011“. issuu. Посетено на 10 April 2017.
  6. AdBåge, Emma (2016). Outdoor Math: Fun Activities for Every Season. Kids Can Press. ISBN 978-1-77138-612-8.
  7. Engberg, Jonathan (2018-11-26). „Linköpingsfödda Emma Adbåge fick Augustpriset“. SVT Nyheter (шведски). Посетено на 2021-08-02.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]