Емануел Боатенг (1994)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Емануел Боатенг
EmaBoateng.jpg
Боатенг во ноември 2013
Лични податоци
Полно име Еманиел Агјеним Боатенг
Роден на 17 јануари 1994 (1994-01-17) (26 г.)
Роден во Акра, Гана
Висина &100000000000001690000001,69 м
Позиција крило
Клупски податоци
Сегашен клуб Лос Анџелес Галакси Лос Анџелес Галакси
Број 24
Младинска кариера
2006–2009 Right to Dream Academy
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2013 Ventura County Fusion 5 (1)
2013–2016 Хелсингборг Хелсингборг 37 (4)
2016– Лос Анџелес Галакси Лос Анџелес Галакси 82 (7)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 11
55, 20 September 2018 (UTC).
† Учества (Голови).

Емануел Боатенг (англиски: Emmanuel Boateng, 17 јануари 1994) е професионален фудбалер од Гана кој моментално игра како напаѓач за ЛА Галакси.

Биографија[уреди | уреди извор]

Боатенг е роден и израснат во Гана во дом кој  немало вода и електрична енергија.[1] Како дете, тој бил избран за да се приклучи на Академијата „Правото на Сон“ каде што комбинирал академски студии со фудбалска обука.

Во 2009 година на возраст од 15, Боатенг се преселил во САД со стипендија да учи на Кејт Скул, во Карпинтерија, Калифорнија.[2][3] Покрај играњето за училишниот тим, тој исто така се појавил и во други локални младински места.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Konecky, Chad (18 May 2012). „Boateng nets National Player of the Year“. ESPN. конс. 18 March 2016. 
  2. Eskilson, J.R. (12 July 2012). „From Ghana to Hollywood: Boateng's rise“. конс. 18 March 2016. 
  3. Brugger, Kelsey. „Meet Soccer Star Ema Boateng“, „Santa Barbara Independent“, 21 јуни 2013.
  4. Nilsson, Tomas. „Boateng gillar sitt nya gäng“, „Helsingborgs Dagblad“, 20 јули 2013. (на Swedish)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]