Емаески јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Емаески јазик
Застапен воВануату
ПодрачјеЕмае
Говорници400  (2001)[1]
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3mmw

Емаескиот или емаеанскиот е полинезиски јазик кој се зборува во Вануату. Според записот на Етнолог за јазикот, околу 400 жители го зборуваат емаејскиот јазик. За јазикот не се забележале некои дијалекти. Јазикот се користи во секоја сфера од општествениот живот кај овој народ и 50% од децата активно го зборуваат јазикот. Јазикот е познат и по имињата емајски, емваејски, маески, мајскии мваејски јазик.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Емаески јазик - Ethnologue (XVI изд, 2009)
  2. Емаејскиот јазик Архивирано на 10 февруари 2007 г. на Етнолог

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]