Ел Фресно

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Ел фресно)
Ел фресно
Поглед кон црквата
Поглед кон црквата
Знаме на Ел фресноАмблем на Ел фресно
Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаEl Fresno
Површина
 • Вкупна12 км2 (5 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно601[1]
 • Густина43,3/км2 (1,120/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Ел фресно — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт