Ел Хојо де Пинарес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ел Хојо де Пинарес
Панорамски поглед кон Ел Хојо де Пинарес
Панорамски поглед кон Ел Хојо де Пинарес
Знаме на Ел Хојо де Пинарес
Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаЕл Хојо де Пинарес
Површина
 • Вкупна80 км2 (30 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно2,164[1]
 • Густина29,6/км2 (770/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Ел Хојо де Пинарес — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт


Координати: 40°30′N 4°25′W / 40.500° СГШ; 4.417° ЗГД / 40.500; -4.417