Ел Хорнило

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ел Хорнило
Панорамски поглед кон Ел Хорнило
Панорамски поглед кон Ел Хорнило

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаЕл Хорнило
Површина
 • Вкупна24 км2 (9 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно295[1]
 • Густина16,3/км2 (420/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Ел Хорнило — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт


Координати: 40°15′N 5°06′W / 40.250° СГШ; 5.100° ЗГД / 40.250; -5.100