Прејди на содржината

Ел Фарду Бен Набуан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ел Фарду Бен Набуан

Ел Фарду Бен Набуан (француски: El Fardou Ben Nabouhane; 10 јуни 1989) — камерски фудбалер. Тој игра на напаѓачката позиција, а во моментов игра за Црвена звезда.

Кариера[уреди | уреди извор]

Тој ја направил првата фудбалска кариера во локалниот клуб РК Баракани, а подоцна станал вториот жител на Мајот каде започна да игра фудбал професионално.[1] Ја напуштил татковината на деветгодишна возраст и заминал во Франција. Сениорската кариера ја започнал во тимот на Ле Абра, но поголемиот дел од времето го поминал во тимот „Б“. После тоа преминал во помалку познатиот француски клуб Ван каде одиграл 92 натпревари во три сезони и постигнал 22 голови. Неговата следна станица била Грција.

Во земјата на Хелените, неговиот прв тренер бил Србин, кој бил поранешен стратег на Црвена звезда Ратко Достаниќ.[2] Станува збор за клубот Верија каде Бен останал две сезони. Тој бил повеќе од ефикасен, постигнувајќи 25 голови и имајќи 13 асистенции. Тоа било препорака да се преселиме во најголемиот грчки клуб Олимпијакос. Сепак, во Пиреја немало место за еден дечко од Коморските острови. Тој најпрво бил испратен на заем во Левадијакос каде за 12 натпревари постигнал два гола, а потоа во 2016 година се префрли кај Владан Милојевиќ во Паниониос и бил еден од најзаслужните за враќање на атињаните на европска сцена. Тој постигнал девет гола на 34 натпревари.

Во летото 2017 година тој доби шанса во првиот тим на Олимпијакос, но сепак не играше во дресот на Атињаните. Тој имал играно само на два натпревари во грчкото првенство, исто толку и во Купот, додека во квалификациите за [[лига на шампиони]] има одиграно четири пати и тоа во две групи. Тој постигнал вкупно два гола, и двата против Партизан во Белград, во квалификациите за Лигата на шампионите.[3] Во јануари 2018 година, тој потпишал договор со Црвена звезда.[4] Тој бил избран за идеален тим на Суперлигата на Србија во сезоната 2018/19 година.

Трофеи[уреди | уреди извор]

Црвената ѕвезда[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Упознајте Бена: Насмејан, не иде по сплавовима и "фаца" је на острву Мајоте - тамо је само један пре њега био фудбалер“. mozzartsport.com. Посетено на 13 јануари 2018.
  2. 'ОСТРВО' ОД 700.000 СТАНОВНИКА: Један је од сада у Звезди, ко је Ел Фарду Бен Набухан? (ВИДЕО)“. hotsport.rs. Посетено на 12 јануари 2018.
  3. „ДОГОВОРЕНО: Бен три године у Звезди!“. mondo.rs. Посетено на 10 јануари 2018.
  4. „Бен потписао!“. crvenazvezdafk.com. Посетено на 12 јануари 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]