Ел Ехидо

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Ел Еџидо)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ел Ехидо
Знаме на Ел Ехидо
Знаме
Координати: 36°46′N 2°48′W / 36.767°СГШ 2.800°ЗГД / 36.767; -2.800
Земја Шпанија
ПокраинаАндалузија
ПровинцијаАлмерија
Управа
 • ГрадоначалникХуан Енцисо Руиз
Површина
 • Вкупна227 km2 (87,6 sq mi)
Надм. вис.80 m (264 ft)
Население (2005)
 • Вкупно68.828
 • Густина303,2/km2 (785,3/sq mi)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Мреж. местоwww.elejido.org

Ел Ехидо е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Ел Ехидо помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

51,485

53,008 55,710 57,063 61,265 63,914 68,828

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) El Ejido - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía