Ел Боходон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ел Боходон
Црква Пресвета Богородица во Ел Боходон
Црква Пресвета Богородица во Ел Боходон

Знаме

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаЕл Боходон
Површина
 • Вкупна22 км2 (8 ми2)
Население (2006)
 • Вкупно168
 • Густина7,6/км2 (200/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Ел Боходон — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.Координати: 40°55′N 4°44′W / 40.917° СГШ; 4.733° ЗГД / 40.917; -4.733