Елсторф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Елсторф
Место во Ној Вулмсторф
Црква „Св. Никола“ во Елсторф
Црква „Св. Никола“ во Елсторф
Грб на Елсторф
Елсторф is located in Германија
Елсторф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Харбург
Општина Ној Вулмсторф
Основни податоци
Надм. височина 46−53 м
Население 3.072  (31 декември 2016)
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Пошт. бр. 21629
Повик. бр. 04168
Координати 53°25′30″N 9°47′16″E / 53.42500° N; 9.78778° E / 53.42500; 9.78778Координати: 53°25′30″N 9°47′16″E / 53.42500° N; 9.78778° E / 53.42500; 9.78778

Елсторф (германски: Elstorf) — село и поранешна општина во округот Харбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 јули 1972 година е дел од општината Ној Вулмсторф.