Прејди на содржината

Елпида Хаџи-Василева

Од Википедија — слободната енциклопедија
Елпида Хаџи-Василева
Родена Кавадарци, СФРЈ
Националност Македонка
Занимање уметник

Елпида Хаџи-Василева (родена во Кавадарци, СФРЈ во 1971 година) - македонска уметница која живее во Брајтон, Велика Британија. Таа значајно изложувала и подарила свои дела насекаде, во галерии, музеи и на јавен простор. Хаџи-Василева била избрана од Министерството за култура да ја претставува Македонија на 55-то Биенале во Венеција во 2013 година, со Ана Франговска, кустос во Националната галерија на Македонија .

Неодамнешните изложби и места каде подарила свои дела вклучуваат Пиед Тере, Лондон; Катедрала Глостер, Глостер; Галерија Таунер, Истборн; Трговски центар Саутгејт, Бат; Швајцарска амбасада и Светска банка, Македонија; Музеј Килмајнхам Гаол, Ирска; ArtSway на 51-то Биенале во Венеција во Италија; и Јавна соба, Скопје . Дипломирала на скулптура на Кралскиот колеџ за уметност, Лондон, во 1998 година.

Хаџи-Василева е уметница за просторно ориентирана инсталација, која работи на различните аспекти од скулптура, инсталација, видео и звук, фотографија и архитектонски интервенции. Ова го вклучува Амбуш (2000), што било привремена архитектонска интервенција на отворено, каде што биле користени инженерски тунели за да се изложат корените на живите дрвја со застаклените покривни области што им овозможувало на посетителите да го видат светот од под земјата, проект координиран од Саутерн Артс, а домаќин биле АртСвеј и Комисијата за шумарство .

Практиката на Хаџи-Василева претставувала одговор на особеностите на местото: неговата историја, локација, околина и/или заедници. Таа често користела материјали кои веќе имале постоечка врска или историја со специфичното опкружување, што често резултирало со нови и невообичаени методи на работа. Минатите дела вклучувале употреба на органски материјали, прехранбени производи (путер, рибни кожи, пилешки кожи, внатрешни животински органи, ориз и поточарка) и благородни метали (злато, сребро, бакар).

Хаџи-Василева била добитник на многу награди, вклучително и на Меморијални награди на Александра Рајнхард 2013, за развој на ново дело за Мидлсбро институт за модерна уметност, Мидлсбро и Енгеџ, Лондон. Во 2010 година таа добила награда за признание за посебни достигнувања во областа на ликовната уметност за развој на градот Кавадарци од страна на советот на Кавадарци. Таа исто така била избрана да ја претставува Македонија на 55. Биенале во Венеција во 2013 година. Таа била добитник на наградата на Фондацијата Полок-Краснер во 2002 година, а била во потесниот избор за наградата Џервуд Скалптур (2001) и за наградата Спиталфилдс Скалптур (2010).

Резиденции и комисии

[уреди | уреди извор]

Хаџи-Василева била Уметник во ресторан во ресторанот со Мишелин ѕвезди, Пиед а Тере, Лондон (2011). Други награди „Уметник во резиденција“ ги вклучуваат Мидлсбро институт за модерна уметност, Мидлсбро (2013), Глустерската катедрала (2008–2009), Ирскиот музеј на модерна уметност (2005), Стипендијата за гимназијата Бервик (2001) и АртСвеј (1999–2000). И било нарачано од Градскиот совет на Бристол да развие постојано дело, „Транспирај“ (2010) за католичкиот колеџ „Сент Беде“ во Бристол и „ Пат до никаде“ (2002), привремено дело нарачано од Фондацијата Килдер Форест, Нортамберленд. Другите јавни ликовни дела ги вклучуваат Raison d'être (2010–2013), постојано дело за Трговскиот центар Саутгејт, во Бат ; We Are Shadows (2008) на Unit2, Лондон; Животен циклус (2004) во Ноул Вест Хелт Парт, Бристол ; Ре|Сортирај (2002) во Галеријата Фабрика, Брајтон ; и Заседа (2000) во Рајнфилд Орнаментален драјв, The New Forest .

Образование

[уреди | уреди извор]
 • 1998 година магистер по скулптура, Кралски колеџ за уметност, Лондон
 • 1996 година БА (Хонс) во скулптура, Уметничко училиште во Глазгов, Глазгов, Шкотска

Клучни уметнички дела

[уреди | уреди извор]
 • Повторно повторување на Undulation (2011) (инсталација)
 • Сведок на мажественост (2011) (скулптура)
 • My Beautiful Army (2011) (Скулптура)
 • Gunna (2009) (Скулптура)
 • Motectum (2009) (инсталација на звук)
 • Ангел 1–40 (2009) (Скулптура)
 • We Are Shadows (2008) (Скулптура)
 • Пеперутки во стомакот (2007–2008) (инсталација со звук)
 • Времето стои, 1916 и 1991–2001 (2006) (Фотографија)
 • јас, ти и нив (2005 година) (Филм и видео)
 • Lifeивотен циклус (2004) (Скулптура)
 • Повторно | сортирање (2002 година) (инсталација)
 • Пат до никаде (2002) (инсталација)
 • Епидермис (2000–2001) (инсталација)
 • Wallид од путер (2000) (скулптура)
 • Заседа (2000) (Архитектура и животна средина)

Избрани самостојни изложби

[уреди | уреди извор]
 • 2011 ishелбата на сведокот, Пиед те Тере, Лондон, Велика Британија
 • 2011 својствена убавина, музеј-галерија Кавадарци, Кавадарци, Македонија
 • 2010 својствена убавина, јавна соба, Скопје, Македонија
 • 2009 година Motectum, катедрала Глостер, Глостер, Велика Британија
 • 2008 година ние сме сенки, единица 2, Вајтхапел, Лондон, Велика Британија
 • 2008 Пеперутки во стомакот, L'H du Siege, Валенсиен, Франција
 • 2006 Времето стои, 1916 и 1991–2001 година, Музеј Килмајнхам Гаол, Даблин, Ирска
 • 2002 година | сортирање, Галерија Фабрика, Брајтон, Велика Британија
 • 2001 Епидермис 2, музеј Келвингров и уметничка галерија, Глазгов, Велика Британија
 • 2001 Carубовен тепих, Центар за уметност Хексам, Хексам, Велика Британија
 • 2001 Слатка црвена (постојана), Ноутон парк, Бури Сент Едмундс, Сафолк, Велика Британија
 • 2001 Епидермис, гимназиска галерија Бервик, Бервик на Твид, Велика Британија
 • 2000 КОЈ СУМ, АртСвеј, Forestу Форест, Велика Британија

Избрани групни изложби

[уреди | уреди извор]
 • Летна изложба 2012 година, Кралска академија на уметностите, Лондон, Велика Британија
 • 2012 кожа и текстура, дел од Библиотека за позајмување уметности, Интернационален фестивал за визуелни уметности, Маркет галерија, Глазгов, Велика Британија
 • 2012 ДЛУМ Кавадарци, македонска амбасада, Париз, Франција
 • 2011 присилна, опсесивна, повторувачка, галерија Таунер, Истборн, Велика Британија
 • 2011 ishелбата на сведокот, Пиед те Тере, Лондон, Велика Британија
 • 2010 Heft: Тежина и допир во современата скулптура, Галерија, Центар за откривање на Винчестер, Винчестер, Велика Британија
 • 2010 ArtChitecture, галерија за современа уметност Artsway, Sway, New Forest, Велика Британија
 • Награда за скулптура Спиталфилдс 2010, Ален и Овери, бискупски плоштад, Лондон, Велика Британија
 • 2009 Климатски промени = Културни промени, Галерија на Швајцарската амбасада и Светска банка, Скопје, Македонија
 • 2010 Ластари, Чифте амам, Национална галерија на Македонија, Скопје, Македонија
 • 2010 Креативно вклучување: Шкотска и Македонија, чекор подалеку од подвижноста, фондација за европска култура, Македонија
 • 2008 околу фотографијата, изложба на Брајтон Фото-раб, Студија Апец, Брајтон, Велика Британија
 • 2008 Skin and Texture, UH Galleries, Универзитет во Хертфордшир, Хетфилд, Велика Британија
 • Место за средби 2007 година, Уметничка галерија и музеј Расел-Котес, Борнмут, Велика Британија
 • Место на состаноците 2007 година, Текст + работа, Галерија, Институт за уметности во Бурнмаут, Велика Британија
 • 2005 Нов шумски павилјон, Палацо Зенобио, 51. Биенале во Венеција, Италија
 • Урбана состојба во 2005 година, Плоштад на состаноци, Темпл бар, Даблин, Ирска
 • Crossover Watershed II, центар за екологија, парк Миле Енд, Лондон, Велика Британија
 • Награда за скулптура Jerервуд 2002 година, Галерија Талбот Рајс, Единбург, Шкотска
 • Награда за скулптура Jerервуд 2001 година, Галерија Jerервуд, Лондон, Велика Британија

Публикации

[уреди | уреди извор]
 • Стипендија за гимназијата Бервик: Архивски запис . Објавено од Art Editions North, 2008 (ISBN 978-0-9557478-1-6 )
 • Фабрика првите 10 години. Објавено од Фабрика, 2007 година (ISBN 978-0-9543380-2-2 )
 • Место на средбата: Современа уметност и Музејска колекција. Објавено од Институтот за уметности во Бурнмаут, 2007 година (ISBN 0905173953, 9780905173955)
 • Уметност во рурална Англија: зошто уметноста е во срцето на руралниот живот . Објавено од Советот за уметности Англија, 2005 година (ISBN 0-7287-1164-8 )
 • Длабоко дишење . Објавено од Скопје: Скенпоинт, 2001 година (ISBN 9989-888-05-1 )
 • Награда за скулптура Jerервуд . Објавено од „Хелис принтерс“, 2001 година
 • Компулсивно, опсесивно, повторливо . Објавено од Таунер, 2011 година (ISBN 978-1-871360-18-9 )
 • Својствена убавина. Објавено од Јавна соба, Скопје, 2011 година (ISBN 978-608-65222-0-9 )
 • Мотоктум . Објавено од Универзитетот во Глостершир, 2009 година (ISBN 978-1-86174-198-1 )
 • Климатски промени = културни промени . Објавено од Галеријата на Швајцарската амбасада и Светска банка, Скопје, Македонија, 2009 година
 • Ние сме сенки . Објавено од Галеријата единица 2, 2008 година
 • Пеперутки во стомакот. Објавено од L'H du Siege, 2008 година
 • земјиште + примерокот . Објавено од Фондацијата Самлинг, 2001 година
 • Новиот шумски павилјон. Објавено од „АртСвеј“, 2005 година

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]