Елмира Хусејнова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Елмира Хусејнова
Податотека:Elmira Hüseynova.jpg
Роден(а)Елмира Хусејнова кизи Мехрали
12 февруари 1933(1933-02-12)
Баку, Азербејџанска Советска Социјалистичка Република
Починал(а)23 јануари 1995(1995-01-23) (61 години)
Баку, Азебејџан
НационалностАзерска
Други имиња(руски: Эльмира Мехралы кызы Гусейнова)
Занимањевајар, портретист
Активен1957–1995
Познат(а) помонументални скулптури

Елмира Хусејнова (12 февруари 1933 – 23 јануари 1995 година) — азербејџански вајар и портретист, која има одржано изложби во различни локации низ светот и беше призната како Почесен уметник на Азербејџан.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Елмира Хусејнова кизи Мехрали (Елмира Хусејнова, ќерка на Мехрали) е родена на 12 февруари 1933 година во Баку, Азербејџанска Советска Социјалистичка Република.[1] Таа уште од рана возраст имала желба да стане уметник.[2] Елмира студираше на Државиот универзитет за уметност Азим Азимзаде, дипломирајќи во 1954 година. Таа го продолжи своето образование во Државниот научен институт за сликарство, скулптура и архитектура Иљја Репин во Санкт Петербург, дипломирајќи во 1960 година.[3]

Кариера[уреди | уреди извор]

Хусејнова почна да одржува изложби во 1957 година и во Азербејџан и во разни други републики на СССР. Тие главно се фокусирале на културни икони—писатели, научници, воени херои и обични работници. Во однос на вајарството, таа работеше со различни медиуми како бронза, керамика, епоксидна смола, мермер, гипс, камен и дрво. Таа работеше со различни видови на дрва и материјали за создавање на најпознатите и значајните нејзини дела.[2] Таа во стапила во брак со Тогрул Нариманбеков и тие заедно имале една ќерка, Асмар Нариманбеков, која била именувана по братот на нејзината мајка[4] и и исто така станала Почесен уметник на Азербејџан.[5]

Хусејнова најмногу се истакна со нејзините масивни скулптури и нејзината оригиналност во однос на композицијата. Некои од нејзините најистакнати дела се: Селска девојка (1957), Работник (1958), Семејство (1960), и Мајка (1970). Таа создала скулптури за гробовите на Јафар Џабарли (1968) и Расул Рза (1970), како и барелјеф за Лав Ландау[3] и споменик за Хасан бег Зардаби (1983), кој се наоѓа во Стар град на влезот на издавачката куќа на Азербејџанска енциклопедија.[3][6] Таа создала два споменици во Германија и во 1967 година беше призната како Почесен уметник на Азербејџан.[3] Други истакнати нејзини дела се статуата на Дмитриј Менделеев на лоџијата на Националната библиотека на Азербејџан во Баку, споменикот на Џафар Џабар во Сумгајит (1966) и слика на платно во зградата Мили Меџлис која била портрет на Незами Ганџави.[6][1] Во прилог на нејзините скулптури, таа беше позната и по нејзините портрети, од кои најпознати се: Портрет на Сатар Бахлулзаде, Портрет на Расул Рза, Портрет на студент и Портрет на Тогрул.[6]

Смрт и наследство[уреди | уреди извор]

Хусејнова починала на 23 јануари 1995 година во Баку по долго и тешко боледување.[1][2] Некои од нејзините дела во постојани колекции на Националниот музеј на уметноста на Азербејџан и Азербејџанските државни уметнички галерии (аз), како и во приватни колекции.[4] Во 2012 година, во нејзина меморија била одржана изложба на одредени нејзини дела во Бакуската галерија.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 Колосов 2017.
 2. 2,0 2,1 2,2 Məsimli 2014.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 Бабаева 2012.
 4. 4,0 4,1 Yeni Avaz 2017.
 5. Исаева 2009.
 6. 6,0 6,1 6,2 Микеладзе 2011.

Користена литература:[уреди | уреди извор]

 • Бабаева (Babayeva), Д. (J.) (14 март 2012). „В Баку открылась выставка, посвященная памяти Эльмиры Гусейновой: "Моя мать рано ушла из жизни" (фотосессия)“ [Exhibition devoted to the memory of Elmira Huseynova opens in Baku: "My mother died early" (photo session)] (руски). Baku, Azerbaijan: Trend News Agency. Архивирано од изворникот на 16 април 2012. Посетено на 12 април 2017.
 • Исаева (Isayeva), Диана (Diana) (3 септември 2009). „Большая трагедия знать, что нас сменит необразованное поколение—Асмер Нариманбекова“ [It's a great tragedy to know that we will be replaced by an uneducated generation—Asmer Narimanbekova] (руски). Baku, Azerbaijan: News-Azerbaijan. Архивирано од изворникот на 2 септември 2013. Посетено на 12 април 2017. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 • Колосов (Kolosov), Дмитрий (Dmitry) (2017). „Гусейнова Эльмира Мехрали Кызы“ [Huseynova Elmira, Mehrali daughter]. Art.ru (руски). St. Petersburg, Russia. Архивирано од изворникот на 11 април 2017. Посетено на 12 април 2017.
 • Məsimli, Elmira (25 април 2014). „O, dan ulduz kimi parladı...“ [She shone like the stars...]. Mədəniyyət (азербејџански). Baku, Azerbaijan: Ministry of Culture and Tourism. Архивирано од изворникот на 11 април 2017. Посетено на 12 април 2017.
 • Микеладзе (Mikeladze), Галина (Galina) (29 јуни 2011). „Асмер Нариманбекова. Свой путь наследницы–Очерк“ [Asmer Narimanbekova: her path of legacy–Essay] (руски). Baku, Azerbaijan: 1News. Архивирано од изворникот на 12 февруари 2017. Посетено на 12 април 2017. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 • „İncə Sənət: Bir heykəltəraş barədə...“ [Fine Art: On a sculptor ...] (азербејџански). Baku, Azerbaijan: Yeni Avaz. 13 февруари 2017. Архивирано од изворникот на 11 април 2017. Посетено на 12 април 2017. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)