Елмедин Адеми

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Елмедин Адеми
Претприемач
Роден(а)26 јуни 1988 (1988-06-26) (32 г.)
НационалностАлбанец
Занимање
  • Претприемач
Активен период2008–сè уште
Деца2

Елмедин Адеми (албански: Elmedin Ademi; р. 26 јуни 1988 во Тетово) — македонски претприемач, основач и извршен директор на Screen Media („Скрин Медија“) и соосновач на градежната компанија EUROVIA („Еуровија“).

Од 2015 година, Screen Media е прва во рекламната индустрија за надворешно рекламирање, врз основа на годишниот промет. Елмедин бил именуван како еден од најуспешните бизнис-претприемачи во Македонија во 2015 година.[1] Во 2016 година бил прогласен за добитник на националната награда за Македонија на Европските бизнис награди.[2] Англиската фондација ACCOLA во 2017 година во можности за партнерство, ангажираше професионални проценувачи и ревизори со што имотот на бизнисите на Елмедин биле проценети на 12 милиони евра.[се бара извор]

Живот и образованието[уреди | уреди извор]

Роден е на 26 јуни 1988 година во градот Тетово. Има завршено средно училиште во родниот град Тетово. Дипломирал на факултетот за компјутерски науки на Универзитетот на Југоисточна Европа (ЈИЕУ).

На 13-годишна возраст развил интерес за компјутери. Самиот научил компјутерско програмирање и кога имал 16 години, започнал неколку веб-страници за различни компании во Македонија.

Почетоците[уреди | уреди извор]

Во 2008 година започна со приватниот бизнис во областа на маркетинг, односно рекламирање со надворешно рекламирање, Screen Media, како еден од најуспешните во Македонија во оваа област. Со цел да се зајакне раководството на семејната компанија и да биде цврста компанија против сите можни прекршувања, во текот на 2012 година неговото семејство ќе му го предаде и Eurovia на негово раководство, Еуровиа е семејно претпријатие основано од 1978 година, специјализирано за проектирање и изградба на било каков вид на објект, комерцијален или индустриски. Оттогаш, тој се фокусираше на проектирање и градежни работи.

Посветеност и воспоставување на други бизниси во Македонија[уреди | уреди извор]

Во 2016 година, тој потпиша ексклузивен договор со производителот New Country - Тирана за да биде генерален увозник на сите АМА производи (кафе, капсула, ладен кафе, турско кафе) во Република Македонија. На почетокот на 2018 година започна комерцијален онлајн проект со производи за кафе, односно брендовите Cafeitaly и Ama, каде што ќе има огромен успех во Република Македонија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Сопствениците на две компании за билборди меѓу најуспешните претприемачи годинава“. Marketing365. Посетено на 1 март 2018.
  2. „МРТ“. www.mrt.com.mk. Посетено на 1 март 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]