Елија Флацила

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Елија Флацила
Ликот на  Елије Флацила на кованици
Роден(а)31 март 356
Починал(а)386..
Место на смртКонстантинопол
ПретходникЛаета
Гала
СопругаТеодосиј I
ДецаАркадија, Хонориј, Пулхерија
Династијанема информации
Татконема информации
Мајканема информации

Елија Флавија Флацила или Света Плакила (Елија Фласила), (латински: Aelia Flavia Flaccilla) е христијанска светица и византиска царица од 4 век. Била првата сопруга на Византискиот Цар Теодосиј I.

Животопис[уреди | уреди извор]

Родена е во Хиспанија.[1] Со Теодосиј имале два сина, подоцна кралевите на Аркадија и Хонорија и ќерка Пулхерија. Таа имала почесна титула на Август. Зачувани се монети со нејзиниот лик.

Била  позната како  верна христијанка и противник на аријанството. Според пишаните извори, била активна во помагањетo на болните и сиромашните.

Умрела во 385 година.[2]

Православната Црква ја споменува кралицата Флацилa на 14 септември во согласност со јулијанскиот календар.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]