Елитна единица (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Елитна единица
(Tropa de Elite)“
TropaDeElitePoster.jpg
Филмски постер
Режисер Жозе Падиља
Продуцент Жозе Падиља
Маркос Прадо
Сценарист Браулио Мантовани
Жозе Падиља
Родриго Пиментел
Настапуваат Вагнер Моура
Цаио Жункуеира
Андре Рамиро
Кинематографија Лула Карваљо
Монтажа Даниел Резенде
Дистрибутер Universal Pictures
Премиера Бразил:
5 октомври 2007
Времетраење 118 минути
Држава Бразил
Јазик португалски

„Елитна единица“ е бразилски филм од 2007 година. Филмот е делумно фиктивна слика за батаљонот за специјални полициски операции на воената полиција на Рио Де Женерио. Тоа е вториот долгометражен филм а прв игран филм на режисерот Жозе Падиља, кој претходно го режирал прочуениот документарец „Автобус 174“. Сценариото е напишано од, за оскар номинираниот писател, Браулио Мантовани, базиран на книгата „Елитна единица“ на социологот Луиж Едуардо Соарес и двајца поранешни капетани на единицата, Андре Батиста и Родриго Пиментел.

Филмот освоил Златна мечка на филмскиот фестивал во Берлин 2008 година.

Сиже[уреди | уреди извор]

Елитна единица е интензивен преглед на озлогласните фавели на Рио де Женеиро. Филмот е поставен во 1997 година и прикажува интимен преглед на широката коруптивна мрежа во градот. Милицијата на дилерите со дрога има контрола врз фавелите, додека полицијата ги изведува своите криминални дејствија надвор. Елитната единица се бори против растурањето дрога, но одржувањето на ред има своја цена па е тешко во нивните акции да се разликува добро, лошо, правда или освета. Капетанот на елитната единица, Нашименто (Вагнер Моура) се соочува со криза: како дополнување на притисоците од борбата во воените зони, тој мора да најде и подготви своја замена, за да може да побегне од секојдневното насилство и биде блиску до неговата бремена жена. Двајца од најновите регрути во единицата, Нето (Цаио Жункуеира) и Матијас (Андре Рамиро) се пријатели од детство. Едниот брзо посегнува по оружје, додека другиот одбива да ги погази идеалите. Заедно, тие се одлична замена.