Елин Пелин (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Елин Пелин
Община Елин Пелин
општина
ЗемјаБугарија
ОбластСофиска
ОпштинаЕлин Пелин
Управа
 • ГрадоначалникИваjло Симеонов (ВМРО-БНД)
Површина
 • Вкупна452,088 км2 (174,552 ми2)
Население (2022)
 • Вкупно19,744
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Повик. бр.+359 0725
Мреж. местоelinpelin.bg

Општина Елин Пелинопштина во Софиската Област, западна Бугарија. Опфаќа 19 населени места и има вкупно 19.744 жители. Административен центар е градот Елин Пелин.

Населени места[уреди | уреди извор]

 • Богданлија
 • Габра
 • Голема Раковица
 • Григорево
 • Елин Пелин
 • Доганово,
 • Елин Пелин
 • Елешница
 • Караполци
 • Крушовица
 • Лесново
 • Мусачево
 • Нови Хан
 • Огнјаново
 • Петково
 • Потоп
 • Равно Поле
 • Столник
 • Чурек

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]