Прејди на содржината

Елин Валин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Елин Валин во Париз во 1906 година. Сликање во масло од нејзиниот сопруг Дејвид Валин (1876–1957).

Елин Кристина Валин (родена на 29 декември 1884 година во Гетеборг ; почина на 25 март 1969 година во Стокхолм ) била шведска уметничка и сликарка. Таа била во брак со шведскиот уметник Дејвид Валин .

Елин Валин пораснала во Екерсгатан 13 во Еребру . Таа била ќерка на наставникот во основно училиште, Виктор Лундберг, и неговата сопруга Ана Лундберг, родена како Калинг, Еребро, и сестра на ткајачот на дамаск Карл Видлунд [1][2] и сестра на Хилда Софија (Хилд) Зетерлинд-Симонсен. Таа била мајка на уметничката Бјанка Валин (1909–2006) и на уметникот Сигурд Валин (1916–1999).

Биографија[уреди | уреди извор]

Althins målarskola ( сликарската школа на Калеб Алтин ) во Стокхолм. Фотографија од 1903 година. Четвртото од десно е Елин Валин, родена Лундберг (1884–1969).

Кога го напуштила училиштето за девојки во Еребро, Елин Валин отишла на вечерни курсеви во Техничкото училиште во Еребру во 1901 и 1902 година. Во 1902 година го положила испитот како љубовница за игла во богословијата на Хулда Лундин во Стокхолм, а потоа ги продолжила студиите во 1902–1904 година во Алтинс маларскола. Калеб Алтин бил основач на школата за сликање на Алтин, приватно уметничко училиште на Гревгатан 26 во Остермалм во Стокхолм. Училиштето неколку децении игра важна улога во подготовката на младите уметници за Академијата за уметности. Во текот на 1902-1904 година, Валин студира навечер на Универзитетскиот колеџ за уметности, занаети и дизајн (на шведски едноставно познат како Констфак ) во Стокхолм. Konstfack, понекогаш наречен Tekniska skolan, во тоа време бил во зградата на Beridarebanan во Norrmalm, меѓу Клара kyrka и Hötorget . Во два периода, во 1905-1906 и 1910-1911 година, таа студирала на Академијата Колароси во Париз. Академијата Колароси прифаќал студентки и им дозволи да цртаат од разголениот машки модел. Колароси беше алтернатива на École des Beaux Arts, одобрена од владата, која, во очите на многу перспективни млади уметници во тоа време, стана премногу конзервативна. Заедно со нејзиниот сопруг Дејвид Валин патува на студии во Лондон во 1905 година, Париз 1905-1906 и 1910-1911 година, Италија 1908-1910 година, Германија 1905, 1906 и 1908 година, Данска 1908 година.

Повеќето од делата на Елин Валин биле создадени во текот на годините 1902-1919 година. Таа главно се занимавала со портрети во масло, молив и темпера, како и со цртање и сликање цвеќиња и пејсажи со масло, акварел, молив и јаглен. Уметноста на Валин може, со проѕирни светли бои да ги прикаже односите со Дејвид Валин. Пејзажите и портретите на нејзиниот сопруг можеби повеќе потсетуваат на францускиот импресионизам . Сепак, главно нејзините слики носат свој белег, особено детските портрети со нивните светли бои. Во светлите сеќавања таа се обидува да се прилепи на елементите на нивните седум деца, од кои две изгубила на многу рана возраст. Има слики од семеен албум, без тврдење за универзалност, но со скромна молба до срце. Валин се појавува и со илустрации во списанија.

Семеен и личен живот[уреди | уреди извор]

Свадбата на Елин и Дејвид Валин на 14 септември 1905 година во црквата Санкт Николај, Еребру

Елин Валин имала само 20 години кога се омажила за Дејвид Валин, 29 години, на 14 септември 1905 година; тие биле свршени од 25 март истата година. Тоа била свечена црковна венчавка и церемонијата се одржа во црквата Санкт Николај во Еребру,[3][4] родниот град на Елин. Вечерата била дадена во Stora hotellet, Örebro, најстариот хотел во градот во близина на Storbron и Örebro слотот на аголот на Drottninggatan 1 и Engelbrektsgatan.[5][6] Свештеникот кој ги оженил, деканот Ерик Едлунд, бил свештеникот за потврда на Елин. Нововенчаниот сопруг Дејвид имал изложба во Еребру во истата недела со венчавката. Тоа била една од првите изложби што Дејвид некогаш ги имал.

По свадбата одат на меден месец во Париз и Лондон. Дејвид насликал неколку мали слики со Елин во луксембуршките градини во Париз. Парот се населил во Стокхолм, а Елин и Дејвид станале родители на седум деца, родени во 1906, 1907, 1909, 1912, 1916, 1922 и 1924 година, пет девојчиња и две момчиња.[7] Двете најстари девојчиња се родени во Шведска, Хелена и Хилеви. Нивната ќерка Бјанка е родена во Рим во Италија во 1909 година. Нивната четврта ќерка, Дањи, е родена во Париз во 1912 година.

Во 1908 година, на Дејвид Валин му беше доделена стипендија за патување на Кралската шведска академија на слободните уметности, која подоцна била продолжена за уште една година. Следната година добил уште една награда. Наградите му овозможиле да живее во Италија, а потоа во Франција во периодот 1908–1913 година со целото семејство. Во текот на годините 1908–1910 година, семејството престојувало во Рим во пансионот Леманс, кој бил во сопственост на г. Леман во Виа Фратина. Во текот на летото, Давид престојува во Волтера, југозападно од Фиренца, каде што има колонија на уметници . Во текот на годините 1910–1913, семејството престојувало во Париз на 43 Rue de l'Abbé Grégoire [8] во Монпарнас-Луксембург. За време на своето време во Париз, семејството Валин запознава некои други шведски уметници, вклучувајќи го вајарот Готфрид Ларсон (1875-1936) со сопругата Карен Ларсон (родена Валер), кои престојуваа во Париз во 1908-1913 година и уметникот и фотограф Ерик. Тригелин (1879-1962).[9][10]

Во есента 1913 година, семејството се преселило назад во Шведска и Стокхолм. Кога дошло петтото дете,Сигурд, и среќата изгледала целосна. Но, тешка тага на семејството, две девојчиња, Хилеви и Дагни, загинале во несреќа со давење во летото 1919 година. Се разбира, семејството било многу погодено од ова. Елин не продолжила да слика. Давид насликал многу меланхолични мотиви на мајка и дете, длабоко под влијание на неговата тага. По неколку години семејството повторно се прошири со две деца, девојче и момче.

Од 1913 година, семејството живеело во Хјарнегатан 10 во Кунгшолмен, а во 1928 година семејството можело да се пресели во голем стан во Остермалм, Карлаваген 43, со поглед на Хумлегорден . Сега Дејвид бил блиску до неговите работни соби за уметници, сместени веднаш преку Хумлегорден. Ателјето, неговото студио со работна соба, било на горниот кат и имаше наведнати прозорци на покривот на Humlegårdsgatan 23 во Стокхолм со поглед на ( Национална библиотека на Шведска ), Kungliga biblioteket, KB. Ателјето, кое го имал веќе во есента 1904 година, било изнајмено во годините кога семејството живеело во Рим и Париз, а тоа било негово работно место повеќе од 50 години. Елин Валин била голема поддршка за нејзиниот сопруг со неговата работа како уметник и била многу енергична жена.

Наводи[уреди | уреди извор]

 

Извори[уреди | уреди извор]

 • Svenskt konstnärslexikon, (Кој е кој во шведската уметност), том 5, страница 580, Allhems Förlag AB, Малме, 1967 година, автор Ингрид Мартелиус, шведски историчар на уметност и култура.
 • Svenskt konstnärslexikon, (Кој е кој во шведската уметност), том 5, страници 577–579, Allhems Förlag AB, Малме, 1967 година, автор Виго Лоос (1895–1974), уредник на шведски весник, уметнички публицист и доктор по филозофска уметност Историја.
 • Wallinska släktarkivet (архива на семејството Валин), Кунгл. Biblioteket ( Национална библиотека на Шведска ), Humlegården, Стокхолм, пристапен број ACC2008_024, Ediffah. Пристапен број ACC2008_024.
 • Wallinska släktarkivet, tillägg (fotografier) (Архива на семејството Валин, додаток (фотографии)), Kungl. Biblioteket, ( Национална библиотека на Шведска ), Humlegården, Стокхолм, ACC2008_137, Ediffah. Пристапен број ACC2008_137.
 • Дејвид Валинс papper rörande hans konstnärliga verksamhet (труд на Дејвид Валин за неговото уметничко дело), Кунгл. Biblioteket ( Национална библиотека на Шведска ), Humlegården, Стокхолм, ACC2008_138, Ediffah. Пристапен број ACC2008_138.
 1. Damastvävaren Carl Widlund (The Damask Weaver Carl Widlund)
 2. „About Klässbols Linneväveri and Carl Widlund“. Архивирано од изворникот на July 20, 2011. Посетено на March 22, 2011.
 3. An old picture of Sankt Nikolai kyrka in Örebro, from the 1870s. In the foreground you can see the statue and monument of Engelbrekt Engelbrektsson from 1865 by Carl Gustaf Qvarnström at Stortorget in Örebro, and here you can see A new picture of Saint Nicolai church in Örebro of today, 2011.
 4. Picture of the Church of Saint Nicolai in Örebro and Sankt Nikolai kyrka, Örebro with some fine pictures from the inside of the church by David Castor, user:dcastor.
 5. Grand Hotel in Örebro, photography from 1903, photographer Bernhard Hakelier Source: Örebro stadsarkiv / Bernhard Hakelier (1848–1910).
 6. Grand Hotel in Örebro, photography from 2011. Photographer: David Castor, user:dcastor
 7. Vem är vem? Stockholmsdelen 1945, page 925, David Wallin and his family.
 8. Rue de l’Abbé Grégoire, Paris
 9. Erik Tryggelin in Konstnärslexikonett Amanda
 10. Erik Tryggelin in Artnet